Wągrowiecki Chór Kameralny obchodzi 30-lecie istnienia. Chór powstał 1 października 1984 roku.
Program obchodów 28 czerwca - godz. 17:00 - Otwarcie wystawy – „30 lat Wągrowieckiego Chóru Kameralnego” - galeria MDK w Wągrowcu - godz. 19:00 - Koncert Jubileuszowy – Klasztor oo. Paulinów w Wągrowcu 29 czerwca - godz. 12:30 - Msza Św.w intencji zmarłych Chórzystów oraz dziękczynna za 30 lat działalności Chóru – Klasztor oo. Paulinów w Wągrowcu |
Podsumowanie minionych 30 lat przygotował prezes chóru Mateusz Polimirski
I DEKADA
01.10.1984r. z inicjatywy Rady Pedagogicznej Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Wągrowcu powstaje eksperymentalnie zespół wokalny, który przyjmuje nazwę Chór Kameralny. Opiekę merytoryczną nad zespołem przyjmuje Towarzystwo Muzyczne im. F. Chopina w Wągrowcu. Kierownictwo artystyczne chóru powierzono mgr Andrzejowi Kaliskiemu – wykładowcy PSM I st. w Wągrowcu. Program działania zespołu, to wykonywanie utworów z polskiej i światowej literatury muzycznej od czasów najdawniejszych do współczesnych.” – tak rozpoczyna się, trwająca już blisko 30 lat, historia Wągrowieckiego Chóru Kameralnego. Głównymi założycielami chóru byli, ówczesny dyrektor PSM I st. w Wągrowcu – Wojciech Fiebig, Andrzej Matuszak oraz Andrzej Kaliski – dyrygent i dyrektor artystyczny zespołu do dnia dzisiejszego. Chór Kameralny Towarzystwa Muzycznego im. F. Chopina w Wągrowcu (pierwotna pełna nazwa chóru) w roku powstania liczył 19 członków, z których większość stanowili pedagodzy PSM. Stopniowo do zespołu dołączały osoby różnych profesji, mające tę samą pasję – zamiłowanie do pieśni chóralnej. Pierwsze sukcesy chóru przyszły bardzo wcześnie, bowiem po niespełna dwóch miesiącach pracy, chór zdobył Puchar Wojewody Pilskiego w Wojewódzkim Konkursie Chórów. Zakończony sukcesem rok 1984 wieńczy powołanie zarządu chóru z prezesem Andrzejem Matuszakiem na czele oraz przyjęcie 9 nowych członków. Wraz z dalszym rozwojem, chór koncertuje i uczestniczy w wielu konkursach i festiwalach zdobywając niejednokrotnie pierwsze nagrody.
W 1988 roku nadszedł czas pierwszego zagranicznego wyjazdu. Chór został zaproszony do holenderskiego miasta Hilvarenbeek przez zaprzyjaźniony zespół, który rok wcześniej gościł w Wągrowcu. Następnymi krajami na chóralnej mapie były Rosja (ZSRR), Francja i Niemcy. Chór w międzyczasie uczestniczył również w prestiżowym Ogólnopolskim Turnieju Chórów – Legnica Cantat 21.
Pierwsza dekada chóru została podsumowana uroczystym Koncertem Jubileuszowym, który miał miejsce 16. października 1994 roku w Miejskim Domu Kultury w Wągrowcu.
II DEKADA
Po Jubileuszu 10-lecia chór kontynuował pracę przygotowując repertuar na kolejne występy. Do najważniejszych należały m.in. Wielkopolskie Konfrontacje Chóralne, dwukrotny udział w Festiwalu Polskiej Pieśni Chóralnej w Katowicach oraz Międzynarodowy Festiwal Muzyki Religijnej w Rumii. Współpraca z Państwową Szkołą Muzyczną oraz Miejskim Domem Kultury obfitowała szeregiem wydarzeń muzycznych, organizowanych w naszym mieście.Zespół jednocześnie brał udział w wielu koncertach i konkursach na terenie naszego regionu jak i całego kraju. Współpracował m.in. z Lotharem Knappe oraz Krzysztofem Wilkusem – organistami międzynarodowej sławy. Uczestniczył w wielu mszach radiowo-telewizyjnych – w Warszawie, Bydgoszczy, Łagiewnikach czy Szczecinie.Z wyjazdów zagranicznych należy wymienić udział chóru w VI Festiwalu „Jaro seotvira” w czeskim Zdarze nad Sazavou, organizowanym pod patronatem kompozytora Zdenka Lukasa, na który jako jeden z dwóch polskich zespołów, chór otrzymał specjalne zaproszenie, a zostając laureatem, koncertował również w Pradze.Druga dekada istnienia chóru zaowocowała licznymi wyjazdami do powiatu Lüneburg w Niemczech, głównie w okresie adwentu, z repertuarem kolędowym. Nawiązane przez zespół kontakty w partnerskim powiecie utrzymywane są do dnia dzisiejszego.
Rok 1999 przyniósł dla chóru niezwykle bolesną wiadomość – 26. lipca zmarł nasz prezes i współzałożyciel zespołu Andrzej Matuszak, z którym jeszcze w czerwcu chór uczestniczył w uroczystości powitania Papieża Jana Pawła II w Bydgoszczy.
Funkcję prezesa przejmuje Piotr Hayn. Chór kontynuuje swoją działalność nieustannie doskonaląc oraz wzbogacając swój repertuar.
III DEKADA
Wągrowiecki Chór Kameralny rozpoczyna trzecią dekadę istnienia wyjazdem do partnerskiego powiatu Lüneburg, w listopadzie 2004 roku. Nieustannie śpiewa i koncertuje, uczestniczy w festiwalach i konkursach krajowych. Nawiązuje współpracę ze Skockim Chórem Kameralnym, śpiewającym również pod dyrekcją Andrzeja Kaliskiego. Dominującą część chóralnego repertuaru stanowią utwory sakralne, wśród których nie brakuje również kompozycji naszego dyrygenta. W swoim dorobku artystycznym posiada również wiele kolęd i utworów bożonarodzeniowych, polskich i zagranicznych, z których najstarsze pochodzą z XVI wieku. W Okresie Wielkopostnym chór prezentuje utwory pasyjne, dając koncerty w Wągrowcu oraz innych miastach kraju. Ponadto wykonuje utwory świeckie, często o tematyce ludowej.
W sierpniu 2006 roku wągrowiecki chór występuje w Wilnie a rok później w Wiedniu. Z okazji Jubileuszu 25-lecia w 2009 roku, w dowód uznania szczególnych zasług, zespół oraz dyrygent otrzymują Nagrodę Herbu Powiatu Wągrowieckiego. W tym samym roku chór wyjeżdża w Bieszczady oraz do Lwowa, w którym również koncertuje.
W 2012 roku prezesem chóru zostaje Mateusz Polimirski. Zespół w międzyczasie kilkukrotnie jeszcze odwiedza powiat Lüneburg.
Na dzień dzisiejszy Wągrowiecki Chór Kameralny tworzy 20 chórzystów, z których znaczna część śpiewa w zespole od początku jego powstania. W przeciągu 30 lat do chóru należało w sumie około 90 osób. Obecnie zespół nadal występuje i przygotowuje się do Jubileuszu 30-lecia.
opracowanie: Mateusz Polimirski