3 września 2014 roku odbył się XIII. Walny Zjazd Członków Stowarzyszenia Samorządność Wągrowiecka 2000 związany z jesiennymi wyborami samorządowymi.
Podczas obrad zarząd stowarzyszenia przedstawił informację o realizacji miejskiego oraz powiatowego programu wyborczego na lata 2010 – 2014. Zakładane cele jakie przyjęto w programach, które przedstawiono wyborcom w 2010 roku zostały w większości osiągnięte. W przypadku miejskiego programu wyborczego, w szczególności dotyczy to pakietu działań związanych ze „zbliżeniem komunikacyjnym” Wągrowca z aglomeracją poznańską, wyraźnie akcentowanym w tym programie. Osiągnięto to dzięki bardzo dobrze układającej się współpracy z samorządem Województwa Wielkopolskiego, władzami miasta Poznania, Powiatu Poznańskiego oraz PKP SA.
Mieszkańcy już mogą korzystać ze zmodernizowanej, cieszącej się dużym zainteresowaniem linii kolejowej Poznań-Wagrowiec, na ukończeniu jest modernizacja drogi nr 196 do Poznania, trwa rewitalizacja wągrowieckiego dworca PKP i terenów przyległych. Dzieło to wieńczy formalne włączenie Wągrowca do programu Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Ponadto, zrównoważony rozwój naszego miasta (rozwój miasta we wszystkich jego obszarach działalności zgodny z zapotrzebowaniem społecznym) stanowiący główny kierunek, w którym podążać powinien Wągrowiec a deklarowany w programie wyborczym na lata 210-2014 również nastąpił. Wybudowano i przebudowano ulice: Ks. Wujka , Targową, Przecznica, Bonowskiego i Mikołajczyka I etap, odcinek ul. Piaskowej, Kraszewskiego, łącznik ul. Piaskowej z ul. Polną, a w bieżącym roku na przebudowę czeka ul. Skrajna oraz ul. Wierzbowa. Uzbrojono tereny pod nowe osiedla mieszkaniowe na os. Osada, Marcinkowo-Taszarowo oraz Kaliska.
Wybudowano i zmodernizowano place zabaw dla dzieci na os. Berdychowo, ul. Wiśniowej (Osada), Placu Wrzosowym, os. Wschód oraz na ul. Straszewskiej. W Szkole Podstawowej nr 4 powstał skatepark. Zmodernizowano obiekty oświatowe, w szczególności obiekty Szkoły Podstawowej nr 3 (remont dachu obiektu na ul. Klasztornej, budowa placu zabaw oraz budowa boiska wielofunkcyjnego), obiekty instytucji kultury, a OSiR posiada wyremontowane, nowoczesne pokoje hotelowe, siłownię zewnętrzną oraz nowy parkiet w hali sportowej. Trwa budowa Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Kopaszynie (inwestycja 15 samorządów, w tym miasta Wągrowca) oraz rekultywacja j. Durowskiego. Wspierano także kluby sportowe, organizacje pozarządowe, organizacje emeryckie organizacje działające na rzecz osób samotnych
i niepełnosprawnych, Szkolę Muzyczną, Policję, Straż Pożarną, Ochotniczą Straż Pożarną, oraz inne służby odpowiedzialne za przestrzeganie ładu i porządku.
W przypadku powiatowego programu wyborczego zaproponowane wyborcom przedsięwzięcia również w większości zrealizowano. Przebudowano i wyremontowano kolejne drogi powiatowe, we współpracy z gminami kontynuowano budowę chodników, ścieżek rowerowych i zatok autobusowych, Wspierano działania dyrekcji Szpitala Powiatowego, służb odpowiedzialnych za przestrzeganie bezpieczeństwa, ładu i porządku. W ramach działań walki z bezrobociem prowadzono działania ograniczające skutki bezrobocia oraz wdrażano działania związane a aktywizacją zawodową osób pozostających bez pracy. Wspierano organizacje pozarządowe i inne instytucje działające w sferze społecznej.
Podczas XIII. walnego zjazdu członkowie stowarzyszenia formalnie podjęli decyzję, że stowarzyszenie weźmie udział w tegorocznych wyborach samorządowych i przedstawi swoich kandydatów na radnych, w szczególności do Rady Powiatu Wągrowieckiego oraz Rady Miejskiej w Wągrowcu oraz, że kandydatem na burmistrza miasta Wągrowca będzie Stanisław Wilczyński - doświadczony i sprawdzony samorządowiec.
Ponadto, kandydat na burmistrza przedstawił zarys programu wyborczego na kolejną kadencję samorządu (lata 2014 – 2018). Poinformował on zebranych, że mieszkańcy od kandydata na burmistrza oczekują konkretnej, a przede wszystkim realnej wizji rozwoju Wągrowca. W nadchodzącej kadencji samorządu na lata 2014 -2018 zaproponował on dalszy zrównoważony rozwój naszego miasta, ale tym razem z wyraźnym akcentem na rozwój gospodarczy naszego miasta i tworzenie nowych miejsc pracy.
W ramach zrównoważonego rozwoju przewiduje się w szczególności następujące przedsięwzięcia:
a. Usprawnianie i modernizację obecnego układu komunikacyjnego poprzez budowę i modernizację dróg oraz skrzyżowań,
b. Budowę nowych miejsc parkingowych,
c. Dalszą rewitalizację zdegradowanych obszarów miasta,
d. Wspieranie klubów sportowych i organizacji pozarządowych,
e. Wspieranie organizacji pozarządowych działających w sferze usług społecznych, w tym także organizacji emeryckich i rodzinnych ogrodów działkowych,
f. Wzbogacenie oferty programowej szkół i przedszkoli oraz dalsza modernizacja obiektów oświatowych, sportowych instytucji kultury itp.
W ramach pakietu zadań związanych z rozwojem gospodarczym skupić się należy właśnie na szeroko rozumianej promocji gospodarczej dotyczącej także już funkcjonujących w naszym mieście przedsiębiorców. Rola samorządu miejskiego jest oczywiście ograniczona niemniej jednak kwestie dostawy mediów, pomocy przy uzyskiwaniu niezbędnych pozwoleń czy tzw. dobry klimat inwestycyjny jest po stronie samorządu. Dzięki dużemu zaangażowaniu samorządu miejskiego pierwszy duży inwestor - Spółka Polinova Polska w maju rozpoczęła kosztem 100 mln zł budowę nowoczesnej fabryki mebli tapicerowanych, głównie skórzanych, która docelowo ma zatrudnić 1200 osób. Powstała przy tej okazji także Podstrefa Wągrowiec, Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
W dniu 4 września br. zarejestrowany został także Komitet Wyborczy Stowarzyszenia Samorządność Wągrowiecka 2000, co pozwala na formalne rozpoczęcie kampanii wyborczej. Obecnie organizacja liczy 109 członków.
Stanisław Wilczyński
Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia SW 2000
Wągrowiec, 5 września 2014 roku.