W sobotę, 4 października br. w sali Kina Miejskiego Domu Kultury odbędą się uroczyste obchody 95-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża w Wągrowcu.
Uroczystość poprzedzi poświęcenie tablicy pamiątkowej na budynku Powiatowej Biblioteki Publicznej (o godz. 13:00), skąd jej uczestnicy przeniosą się do Kina, w którym wyróżniającym krwiodawcom zostaną wręczone odznaczenia i wyróżnienia oraz zostanie podsumowany powiatowy konkurs krwiodawstwa.
W roku bieżącym Polski Czerwony Krzyż obchodzi jubileusz 95-lecia działalności na ziemi wągrowieckiej, którego członkowie przez wszystkie minione lata zajmowali się promocją zdrowia, honorowego krwiodawstwa, ratownictwa i wartości humanitarnych.
Z tej okazji Marii Kulińskiej – założycielce PCK w Wągrowcu i krzewicielce czytelnictwa zostanie poświęcona tablica pamiątkowa na ścianie Powiatowej Biblioteki Publicznej (budynek ZSP nr 2). W minionych latach prezesami struktury PCK byli: Maria Kulińska, Michał Laskowski, Władysław Likowski, Edmund Zenkteler, Józef Czajkowski, Zygmunt Kaczmarek, Stefan Burzyński, Ryszard Smól, Jan Deręgowski, Kazimierz Miler, Bogusław Barański, Piotr Kaczmarek i od 1996 roku Jan Maćkowiak.
W okresie międzywojennym PCK funkcjonował, jako organizacja użyteczności publicznej pod honorowym patronatem Prezydent RP. W Wągrowcu organizowano zbiórki pieniężne na rzecz ociemniałych i pogorzelców, a także prowadzono szkolenia sanitarne. Po okupacji wągrowiecki PCK przejął nadzór nad domem noclegowym i kuchnią ludową. Rozpoczęto prowadzić działalność z zakresu edukacji zdrowotnej i wychowania młodego pokolenia. Szczególnie skupiono się na promowaniu honorowego krwiodawstwa i kursów pierwszej pomocy. W kolejnych latach wągrowiecka organizacja czerwonokrzyska prowadziła usługi opiekuńcze nad chorymi w domu, którymi opiekowało się około 90 sióstr PCK z terenu rejonu wągrowieckiego. Opieka był również prowadzona w ramach pomocy sąsiedzkiej. Zajmowano się również rozprowadzaniem darów z zagranicy w postaci paczek żywnościowych. W latach 80-tych w wągrowieckim PCK zrzeszonych było 5582 członków dorosłych, młodzieży szkolnej i przedszkolnej.
Na przełomie 2000 roku szczególnie zaczęto się skupiać na promocji honorowego krwiodawstwa. W prowadzonych pogadankach na temat znaczenia krwi w życiu człowieka co roku uczestniczy około1500 słuchaczy. Od dziesięciu lat organizowane są kolejne edycje Powiatowego Konkursu Krwiodawstwa dla: zakładów pracy, służb mundurowych, sołectw i placówek oświatowych oraz otwarte akcje krwiodawstwa. Wszystkie te działania spowodowały zwiększoną ilość krwiodawców oraz bezcennego daru życia – krwi. I tak w 1996 roku pozyskano 343 litry, 2005 – 590 litrów, 2012 – 896 litrów, a w 2013 już 934 litry krwi.
Wągrowieccy krwiodawcy uhonorowani tytułem Zasłużony HDK nadany przez PCK posiadają największą ilość przywilejów w Wielkopolsce i kraju. W 2012 roku tytułem ZHDK zostało uhonorowanych przez PCK 131 honorowych dawców z terenu ziemi wągrowieckiej. Ponadto wągrowiecki PCK prowadził zbiórki żywności i odzieży dla powodzian, konkursy zdrowego żywienia, zawody pierwszej pomocy. Sporym zainteresowaniem cieszy się również program edukacyjny „Super Wiewiórka – Przyjaciółka Oli i Kuby” dla młodzieży wczesnoszkolnej z zakresu: zdrowia, higieny, bezpieczeństwa, ekologii i wartości humanitarnych, w którym co roku bierze udział prawie 1000 uczestników. Wszystkie te działania powodują, że PCK na terenie powiatu wągrowieckiego na stałe wpisał się w realizacje popularyzowania wartości humanitarnych i ideałów czerwonokrzyskich.
Redakcja Portalu WRC nie odpowiada za publikowane treści w module komentarze.
Przed dodaniem wpisu zapoznaj się z REGULAMINEM!