W Wągrowcu dobiegają końca prace przy budowie Wielkopolskiej Sieci Szerokopasmowej, a konkretnie – wągrowieckiego węzła szkieletowego, którego centrala powstanie przy ul. Gnieźnieńskiej.
Będzie to jeden z 31 węzłów szkieletowych sieci szerokopasmowej na terenie Wielkopolski, realizowanej na zlecenie Wielkopolskiej Sieci Szerokopasmowej SA w Poznaniu.
- Inwestycja o łącznej wartości ponad 410 mln zł jest jednym z kluczowych zadań realizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, a w jej wyniku na terenie Wielkopolski zbudowane zostanie łącznie ok. 4500 km sieci światłowodowej, w której ułożonych zostanie ok. 330 000 km włókien światłowodowych. W naszym mieście i powiecie sieć ta będzie liczyła ok. 132 km - informuje Piotr Korpowski, rzecznik Urzędu Miejskiego w Wągrowcu.
Dzięki sieci szerokopasmowej mieszkańcy Wielkopolski, w tym i wągrowczanie uzyskają dostęp do szybkiego Internetu opartego na sieci światłowodowej z przepustowością minimalną 30 Mbit/s. Faktycznie będzie ona dużo większa i będzie wynosić 80 Mbit/s, a nawet 150 Mbit/s.
- Jak poinformował nas przedstawiciel firmy ATEM Polska Sp. z o.o. z Gdyni, która realizuje budowę sieci szkieletowej w Wągrowcu i powiecie wągrowieckim, przy budowie tej wykorzystywana jest nowa technologia mikrokanalizacji, dzięki której ułożone kanały sieciowe są dużo węższe, a przez to mniej kolizyjne. Obecnie prace są prowadzone w ulicy Kościuszki oraz w ulicy Gnieźnieńskiej, gdzie potrwają najdłużej. Zakończą się one na przełomie października i listopada br. m.in. budową węzła szkieletowego przy ul. Gnieźnieńskiej, który będzie pełnił funkcję mini centrali - dodaje Korpowski.
Po zakończeniu tej inwestycji sieć zostanie przekazana do dyspozycji operatorów telekomunikacyjnych, którzy wezmą na swoje barki budowę sieci dystrybucyjnej, doprowadzającej szerokopasmowy Internet do poszczególnych odbiorców – naszych mieszkań, instytucji i przedsiębiorstw. Będzie ona powstawała w przyszłym roku. Jednym z operatorów, który będzie wykonywał to zadanie na terenie Wągrowca będzie spółka INEA.
Dzięki wprowadzeniu sieci szerokopasmowej czeka nas prawdziwa rewolucja technologiczna, której skutki odczują zarówno mieszkańcy, jak i przedsiębiorstwa, a także samorządy lokalne oraz podległe im jednostki. Wszyscy zyskamy nie tylko dużo lepszy dostęp do Internetu, a dzięki temu szansę na większe zainteresowanie potencjalnych inwestorów oraz możliwość uczestniczenia w projekcie rozwoju społeczeństwa informatycznego. Wielkopolska Szerokopasmowa Sieć umożliwi także instytucjom i mieszkańcom naszego miasta m.in. dostęp do centrów przechowywania i przetwarzania danych, dostęp do cyfrowych bibliotek oraz ośrodków akademickich z możliwością praktycznego wdrożenia e-edukacji i e-zdrowia.