Przez Wągrowiec będzie przebiegała trasa Szlaku Piastowskiego

W środę, 22 października br. podpisano porozumienie na przebieg trasy Szlaku Piastowskiego.

Burmistrz Wągrowca Stanisław Wilczyński, wraz ze starostą wągrowieckim Michałem Piechockim, wójtem gminy Wągrowiec Przemysławem Majchrzakiem oraz dyrektor Muzeum Regionalnego w Wągrowcu Małgorzatą Kranc, uczestniczył w III Międzyregionalnej Konferencji na temat Szlaku Piastowskiego, która odbyła się w Bramie Poznania (ICHOT). Najważniejszym punktem tego wydarzenia, w którym uczestniczyli przedstawiciele 22 wielkopolskich samorządów, było podpisanie wspólnie z Marszałkiem Województwa Wielkopolskiego Markiem Woźniakiem, porozumienia pomiędzy wielkopolskimi samorządami, przez obszar których przebiega trasa Szlaku Piastowskiego.

Prace dotyczące Szlaku Piastowskiego trwają od 2011 roku, zarówno w Wielkopolsce, jak i w województwie kujawsko-pomorskim. Marszałkowie obydwu województw powołali wspólną Radę Programowo-Naukową ds. Szlaku Piastowskiego, której celem jest  odtworzenie jednej z najważniejszych tras turystyki kulturowej w naszym kraju. Na przewodniczącego Rady powołany został Starosta Gnieźnieński.

Dotychczas w wyniku prac Rady udało się wypracować wstępne porozumienie w sprawie znaczącej zmiany przebiegu Szlaku Piastowskiego, na którym oprócz tak oczywistych miejsc jak Gniezno, Lednica, Poznań czy Kruszwica znalazły się również Wągrowiec i obiekty z terenu gminy Wągrowiec.

Za sprawą zabiegów władz miasta i powiatu na listę gwarantowanych obiektów Szlaków Piastowskiego wpisane zostało Muzeum Regionalne w Wągrowcu, a na listę obiektów aspirujących: dawny klasztor pocysterski, a także drewniany kościół św. Mikołaja w Tarnowie Pałuckim oraz stanowiska archeologiczne (gród i opactwo) w podwągrowieckim Łeknie. To o tyle istotne, że przeprowadzony wcześniej przez grupę cenionych naukowców audyt historyczny doprowadził już do wykreślenia miejscowości, które z Piastami nie miały i nie mają nic wspólnego. Ta sama grupa naukowców uznała, że znaczącym i wyróżniającym wątkiem tematycznym związanym z okresem piastowskim są dzieje cystersów łekneńsko-wągrowieckich, co stanowi atut uzupełniający Szlak Piastowski o bardzo ważne zagadnienia historyczne.

Dzięki podpisanemu porozumieniu miasto będzie mogło się ubiegać o środki z funduszy Unii Europejskiej na remont Muzeum Regionalnego oraz klasztoru pocystreskiego.

W ramach podpisanego przez Burmistrza Wągrowca porozumienia nasze miasto przyłączyło się do realizacji wspólnego zadania pn. Koordynacja Szlaku Piastowskiego na terenie województwa wielkopolskiego. Zgodnie z podpisanym dokumentem władze miasta zadeklarowały wolę podjęcia wszelkich starań mających na celu poprawę stanu i dostępu do obiektów Szlaku Piastowskiego.

W związku z zawartym porozumieniem został już ogłoszony otwarty konkurs na opracowanie i wdrożenie koncepcji koordynacji Szlaku Piastowskiego na terenie Województwa Wielkopolskiego. Osoby zainteresowane wzięciem udziału w tym konkursie powinny przesłać swoje prace najpóźniej do 7 listopada br.

Źródło: Urząd Miejski w Wągrowcu

Dodaj komentarz

Redakcja Portalu WRC nie odpowiada za publikowane treści w module komentarze.
Przed dodaniem wpisu zapoznaj się z REGULAMINEM!


Portal WRC

  • Portal WRC powstał w 2009 roku
  • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
  • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
  • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
  • Telefon: +48 503 142 937
  • mail: [email protected]
  • Zobacz nasz profil na:

Reklama

  • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
  • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
  • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
  • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

Na skróty