Przestroga zawarta w tytule artykułu nie wynika z informacji radiowych czy telewizyjnych. Od kilku miesięcy obserwujemy w powiecie wągrowiecki lawinowy wzrost przypadków zatrucia "dopalaczami".
W przypadku takich zatruć osobom tym udzielana jest pomoc w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, Oddziale Pediatrycznym Szpitala wągrowieckiego i Poradni Leczenia Uzależnień.
Czym są dopalacze? - Są to środki psychoaktywne działające podobnie jak narkotyki. Jaki jest ich skład chemiczny? - Bardzo różny. Składnikiem bywa benzyna, domestos (środek czyszczący), kret (środek do przeczyszczania kanalizacji), trutka na szczury, aktywne chemiczne składniki proszków do prania itp.
Dopalacze są znacznie groźniejsze od alkoholu i klasycznych narkotyków. Znacznie szybciej uzależniają, po kilkunastu razach zażycia a w niektórych przypadkach nawet po kilku razach zażywający odczuwa głód tego środka i przymus zażywania.
Ze wszystkich znanych środków psychoaktywnych w sposób zmasowany i bardzo szybki uszkadzają korę mózgową, powodując nieodwracalne zmiany.
Ze względu na chałupniczą produkcję i brak kompetencji chemicznych i farmaceutycznych producentów skład chemiczny zawarty w poszczególnych "działkach" nie jest jednorodny. W związku z tym może się zdarzyć, że jednorazowe zażycie spowoduje nieodwracalne zmiany w organizmie, a nawet śmierć.
Okres wakacji to czas, w którym młodzi ludzie najczęściej próbują sięgać po zabronione środki. Dlatego apeluję do rodziców - bądźcie uważni. Zwracajcie uwagę na zmiany zachowania własnych dzieci. Nie zostawiajcie ich samopas. Rozmawiajcie z nimi o ich problemach. W miarę możliwości starajcie się zagospodarować im wakacyjny czas.
Psycholog Piotr Kaczmarek, specjalista leczenia uzależnień.