Wielu bezdomnych, pomimo świadomości istnienia zagrożenia, nie zmienia w okresie jesienno - zimowym trybu życia i nie szuka właściwej ochrony przed chłodem.
Podczas codziennej służby policjanci sprawdzają opuszczone budynki, w których najczęściej przebywają bezdomni, adaptując je często na własne potrzeby mieszkaniowe. W takich miejscach brak przede wszystkim ogrzewania. To rodzi poważne zagrożenia dla życia i zdrowia przebywających tam osób.
Najczęstsze miejsca przebywania osób bezdomnych to pustostany, rejon dworca kolejowego, klatki schodowe i piwnice bloków oraz kamienic.
Wielu bezdomnych, pomimo świadomości istnienia zagrożenia, nie zmienia w okresie jesienno - zimowym trybu życia i nie szuka właściwej ochrony przed chłodem. Problem niebezpieczeństwa wychłodzenia organizmu nie dotyczy tylko osób bezdomnych. Okres ten jest szczególnie trudny również dla osób niepełnosprawnych, w podeszłym wieku i zamieszkujących samotnie. Pamiętajmy o nich i pomóżmy im przetrwać nadchodzącą zimę.
Apelujemy do wszystkich, którzy zauważą bezdomnych koczujących w miejscach zagrażających ich zdrowiu lub życiu, aby nie zaniechali przekazać takich informacji do właściwych instytucji. Partnerami Policji w tym zakresie są: straż miejska oraz miejskie i gminne ośrodki pomocy społecznej.
Zwracajmy również uwagę na osoby samotnie zamieszkujące w naszym otoczeniu. Być może są to osoby schorowane, niepełnosprawne, znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej. Ludzie ci nie zawsze potrafią sami zatroszczyć się o własne bezpieczeństwo. Odwiedzajmy ich nawet, jeżeli nie są naszą rodziną i sprawdzajmy czy nic im nie brakuje do życia. W razie konieczności zaalarmujmy o problemie rodzinę takiej osoby, bądź instytucje społeczne, zajmujące się pomocą. Pamiętajmy, że często jeden telefon może uratować komuś życie.
sierż. Dominik Zieliński, oficer prasowy Komendy Powiatowej policji w Wągrowcu.