O "Solidarności" w rocznicę stanu wojennego

Muzeum Regionalne w Wągrowcu wzbogaciło się o nowy, ciekawy zbiór pamiątek związanych z najnowszą historią naszego miasta – bogaty zbiór gazet, książek i wydawnictw drukowanych na powielaczach w tzw. „drugim obiegu” dotyczących struktur wągrowieckiej Solidarności.

Zbiory te przekazał na ręce dyrektor muzeum pan Maciej Wierzejewski podczas spotkania, które odbyło się wczoraj w Opatówce przy okazji obchodów 34. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. W spotkaniu tym, które odbyło się z inicjatywy burmistrza Wągrowca Krzysztofa Poszwy wzięło udział kilkunastu wągrowczan - uczestników zrywu wolnościowego. Mieli oni okazję nie tylko powspominać mroczne czasy wprowadzenia stanu wojennego, ale i usłyszeć wiele ciepłych słów skierowanych pod ich adresem przez burmistrza Poszwę, który podkreślał jak ważna jest nasza wspólna pamięć o ludziach, którym zawdzięczamy wolność oraz potrzebę odtworzenia, powoli już zapominanej historii naszego miasta sprzed 20-30 lat. Korzystając z okazji burmistrz Krzysztof Poszwa wręczył zasłużonym wągrowczanom medale 25-lecia odrodzonego samorządu w Wągrowcu.

- Ten dar daje początek nowym, ciekawym zbiorom w naszym muzeum – podkreśla wagę otrzymanych pamiątek Małgorzata Kranz-Rybczyńska, dyrektor Muzeum Regionalnego w Wągrowcu. – To ważne, by postarać się udokumentować również tę naszą najnowszą historię, dlatego deklaruję, że chętnie przyjmiemy od mieszkańców naszego miasta wszelkie pamiątki związane z Solidarnością w Wągrowcu – fotografie, dokumenty, wspomnienia. Będą one cenną pamiątką historyczną dla przyszłych pokoleń wągrowczan.

Wcześniej, w związku z obchodami 34. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce w Kościele p.w. Bł. Michała Kozala została odprawiona msza święta w intencji ofiar stanu wojennego oraz osób represjonowanych, a zaraz po jej zakończeniu burmistrzowie Krzysztof Poszwa i Bogdan Smykowski oraz osoby, które tworzyły wągrowieckie struktury pierwszej „Solidarności” zapalili znicze przy tablicy pamiątkowej upamiętniającej ofiary prześladowań komunistycznych (dawna siedziba Służby Bezpieczeństwa - ul. Kolejowa 24).

źródło: Urząd Miejski w Wągrowcu

Dodaj komentarz

Redakcja Portalu WRC nie odpowiada za publikowane treści w module komentarze.
Przed dodaniem wpisu zapoznaj się z REGULAMINEM!


Portal WRC

  • Portal WRC powstał w 2009 roku
  • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
  • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
  • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
  • Telefon: +48 503 142 937
  • mail: [email protected]
  • Zobacz nasz profil na:

Reklama

  • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
  • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
  • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
  • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

Na skróty