Od sierpnia 2015 roku w Zespole Opieki Zdrowotnej w Wągrowcu funkcjonuje profesjonalne poradnictwo onkologiczne, które poza konsultacjami lekarskimi obejmuje również szeroko rozumianą edukację zdrowotną.
- Założeniem projektu, przygotowanego dla mieszkańców powiatu wągrowieckiego, jest profilaktyka pierwotna i wtórna, wstępna diagnostyka, aktywizowanie działań z zakresu promocji zdrowia i epidemiologii nowotworów, a także zachęcenie do korzystania z usług medycznych oraz funkcjonujących poradni Zespołu Opieki Zdrowotnej w Wągrowcu - wyjaśnia dyrektor wągrowieckiego ZOZ Rafał Spachacz.
Program koordynowany jest przez dr n. med. Joannę Stanisławiak-Rudowicz, onkologa z wieloletnim doświadczeniem klinicznym. Projekt zainaugurowano 29 lipca 2015 r. wykładem dla mieszkańców i współpracowników ZOZ w Wągrowcu, dotyczącym ogólnych zagadnień z zakresu profilaktyki i epidemiologii nowotworów. W kolejnych miesiącach przedstawiono następujące prelekcje: rak płuca (19 sierpnia), profilaktyka onkologiczna wśród młodzieży (23 września), rak piersi (6 października), nowotwory kobiecych narządów płciowych (18 listopada) oraz nowotwory u mężczyzn (9 grudnia).
Podstawowym zadaniem poradnictwa onkologicznego jest jednak możliwość indywidualnych, bezpłatnych konsultacji z onkologiem. Wizyty dla pacjentów odbywają się raz w tygodniu (zazwyczaj w środy).
- W trakcie wizyt pani doktor nie tylko analizuje dostarczoną dokumentacją medyczną, ale przede wszystkim radzi oraz wyjaśnia przebieg diagnostyki, ewentualnie kieruje do konkretnego specjalisty, celem całościowego wyjaśnienia problemu medycznego. W ramach poradnictwa onkologicznego możliwe jest także wykonanie badań diagnostycznych w tym np. ultrasonografii (USG) piersi - tłumaczy dyrektor szpitala.
Do tej pory przeprowadzono 129 konsultacji onkologicznych. Poradnictwo onkologiczne w wągrowieckim ZOZ obejmuje dodatkowo konsultacje u pacjentów hospitalizowanych w ramach poszczególnych oddziałów. Od sierpnia do grudnia 2015 roku odbyło się 21 takich konsultacji.
– Po kilkumiesięcznej współpracy z konsultantem w zakresie onkologii klinicznej, Oddział Wewnętrzny zdecydowanie podniósł jakość świadczeń w zakresie diagnostyki onkologicznej. Ponadto współpraca ze specjalistą onkologiem, czynnie praktykującym w Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, zaowocowała nie tylko lepszym postrzeganiem Zespołu Opieki Zdrowotnej w Wągrowcu jako profesjonalnego i wykazującego szczególną troskę o dobro pacjentów, jak również usprawniła procesy kierowania do dalszego postępowania diagnostyczno-terapeutycznego. Panią doktor cechuje ponadto szczególne zaangażowanie i doskonała współpraca z zespołem oddziału. Liczba pacjentów wymagających opinii onkologicznej wzrasta niestety w sposób dynamiczny, co każe przypuszczać, że potrzeba ścisłej współpracy z onkologiem będzie coraz większa – przyznaje lek. Piotr Czerwiński-Mazur, ordynator Oddziału Wewnętrznego.
Biorąc pod uwagę dotychczasową skuteczność programu i duże zainteresowanie mieszkańców powiatu wągrowieckiego, dyrekcja ZOZ w Wągrowcu zapewnia, iż projekt poradnictwa onkologicznego będzie kontynuowany w dotychczasowej formie. Od stycznia 2016 roku wykłady z zakresu profilaktyki i epidemiologii nowotworów będą odbywały się także w poszczególnych gminach.
Zapisy na indywidualne konsultacje lekarskie u onkologa odbywają się w rejestracji Poradni Ginekologiczno-Położniczej Zakładu Opieki Zdrowotnej w Wągrowcu przy ulicy Kościuszki 74, I piętro. Należy dodać, iż przy umawianiu wizyt wymagana jest obecność osobista wraz z dowodem tożsamości.
- Bardzo serdecznie zapraszamy mieszkańców powiatu wągrowieckiego do korzystania z bezpłatnych porad u lekarza onkologa i systematycznych badań profilaktycznych - zachęca Rafał Spachacz, dyrektor ZOZ w Wągrowcu.