Dzieci z "Trójki" posadziły niebieskie kwiaty, gimnazjaliści wypuścili kilkadziesiąt niebieskich balonów. Wszystko z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu.
W tej ogólnoświatowej akcji uczestniczy coraz więcej osób i instytucji publicznych, a w tym roku włączyli się w nią również wągrowczanie. Głównym celem akcji jest podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu. Na całym świecie dramatycznie bowiem rośnie liczba dzieci z autyzmem. Według amerykańskich danych już jedno na 68 dzieci rodzi się z zaburzeniem ze spektrum autyzmu. Nie brakuje takich osób również w Wągrowcu. Przypomnijmy, że we wrześniu ubiegłego roku w Szkole Podstawowej nr 3 powstała pierwsza w naszym powiecie klasa dla dzieci ze spektrum zaburzeń autystycznych.
- Chcemy osobom z różnymi niepełnosprawnościami tworzyć warunki do nauki, rozwoju i rehabilitacji, a także podnosić świadomość społeczną problemów, z którymi mierzą się na co dzień dzieci autystyczne. Pamiętajmy, że osoby z autyzmem widzą, słyszą i czują świat inaczej niż my. Nie jest on ani gorszy, ani lepszy. Po prostu jest inny i dlatego powinniśmy uczyć się im pomagać oraz żyć z nimi w zgodzie i przyjaźni – podkreślił burmistrz Krzysztof Poszwa, który w ramach akcji „Na niebiesko dla autyzmu” w "Trójce" wspólnie z dziećmi zasadził niebieskie kwiaty, symbolizujące nasze zrozumienie i wsparcie dla osób z autyzmem.
Na wągrowieckim niebie zauważyć można było dziesiątki niebieskich balonów. To za sprawą naszych gimnazjalistów, którzy również w ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, wypuścili je podczas happeningu, zorganizowanego w szkole podczas dużej przerwy lekcyjnej. Dodatkowo imprezę uświetnił występ chóru No Name, który zaśpiewał dwa wyjątkowe utwory: "Tolerancja" i "Chcemy być sobą".
Mimo choroby osoby z autyzmem mogą naprawdę wyjątkowo postrzegać świat i przedstawiać go w różnych formach, które nas zachwycają. Dość powiedzieć, że o autyzm podejrzewa się m.in. Pablo Picasso, Michała Anioła czy Wolfganga Amadeusza Mozarta.
ONZ uznała autyzm, obok takich chorób, jak nowotwory, cukrzyca i AIDS, za jeden z najpoważniejszych cywilizacyjnych problemów zdrowotnych.