Debata społeczna Komendanta Powiatowego Policji w Wągrowcu pod hasłem „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”.
Debata społeczna rozpoczęła się powitaniem obecnych przez Komendanta Powiatowego Policji w Wągrowcu mł. insp. Magdalenę Sławińską, która przedstawiła ideę debat społecznych i przybliżyła tematy, które będą poruszane na debacie.
- Powiat wągrowiecki słynie z dużej ilości jezior i kąpielisk, Mamy również w okolicach dużą ilość ogrodów działkowych i domków letniskowych. W samym sercu Wągrowca znajduje się Jezioro Durowskie z plażą miejską i terenami rekreacyjnymi. To w połączeniu z rozpoczynającym się okresem wakacji zadecydowało o wyborze tematu debaty — poinformował st. sierż. Dominik Zieliński, oficer prasowy KPP w Wągrowcu.
Przedstawiciele Straży Pożarnej — strażak Marlena Witucka i st. sek. Piotr Kaczmarek omówili problematykę bezpieczeństwa nad wodą w ramach kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. Duży nacisk w przestawianej tematyce został nałożony na zasady i sposoby niesienia pomocy osobom pokrzywdzonym niebezpieczeństwem nad wodą. Zwrócono również uwagę na znaczące w tej kwestii numery alarmowe służb, tj. Policja, Straż Pożarna i Pogotowie Ratunkowe. Omawiając bezpieczeństwo nad wodą, poruszone zostały także zasady zachowania bezpieczeństwa na terenach rekreacyjnych czy ogródkach działkowych.
Naczelnik Wydziału Prewencji kom. Radosław Kotecki omówił jak w praktyce, wygląda praca z Krajową Mapą Zagrożeń Bezpieczeństwa. Zaprezentowane zostało również, w jaki sposób nanieść zagrożenie na mapie. Policjanci zwrócili uwagę na aplikację mobilną „Moja Komenda”, umożliwiającą wyszukanie i skontaktowanie się ze swoim dzielnicowym, oraz zawierającą bazę teleadresową wszystkich komend i komisariatów w Polsce. Zaprezentowali krótki film promujący aplikację i w praktyce zaprezentowali jak wyszukać swojego dzielnicowego i się z nim skontaktować.
W następnej części debaty dyskutowano o bieżących problemach, zbierano wnioski do realizacji, dotyczyły one m.in. osób z wyglądu wskazujących na obcokrajowców, zbierających datki. Padło pytanie, czy policji jest wiadomo, aby takie osoby poruszały się na terenie miasta. Poruszono również kwestię zbierania datków w dni targowe w naszym mieście i czy są legalne? Policjanci wytłumaczyli zasady kierowania rowerem po chodniku przez osoby w podeszłym wieku. Wskazano również na osoby, które spożywają alkohol na promenadzie rzeki Wełny, które robią bałagan, zostawiają puste butelki po piwie, załatwiają potrzeby fizjologiczne.
Pani Komendant i Naczelnik Wydziału Prewencji wyjaśnili wiele kwestii i zobowiązali się do realizacji postulatów.