Przestronne i jasne sale, dostosowane do kompleksowej opieki nad dziećmi oraz fachowa opieka sprawią, że w pierwszym wągrowieckim żłobku najmłodsi mieszkańcy naszego miasta będą czuć się wyjątkowo.
Jego budowa jest planowana w przyszłym roku, a po jej zakończeniu żłobek stanie się bezpieczną przystanią dla pięćdziesięciorga wągrowieckich maluchów.
Prace nad projektem tej ważnej, oczekiwanej od lat przez rodziców, inwestycji są już zaawansowane. Pierwsze wizualizacje, przygotowane przez Pracownię21 Wojciecha Błaszaka, ukazują estetyczne, utrzymane w pastelowej kolorystyce wnętrza.
- Zawsze mnie zastanawiało, jak to możliwe, że w naszym mieście nie ma ani jednego żłobka. Dlatego, z chwilą wyboru na burmistrza miasta postanowiłem, by to w końcu nadrobić – mówi burmistrz Wągrowca Krzysztof Poszwa.
Starania o powstanie żłobka miasto rozpoczęło już przed rokiem, a pierwszym krokiem w stronę jego budowy było pozyskanie dofinansowania w wysokości 618 tys. złotych. Otrzymaliśmy je z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 na złożony przez miasto wniosek pn. „Wągrowiecki żłobek – wsparcie aktywności zawodowej mieszkańców miasta”. Pieniądze z Urzędu Marszałkowskiego pokryją w pierwszym roku 85% kosztów działalności żłobka, w tym m.in. świadczenia opieki w żłobku, wyżywienia dzieci, zakupu pieluch czy zatrudnienia opiekunek oraz pielęgniarki.
Mając zagwarantowane takie dofinansowanie, w tym roku miasto przystąpiło do prac projektowych. Trwają one od kilku miesięcy i możemy już dzisiaj zaprezentować pierwsze, robocze wizualizacje planowanego obiektu.
Analizując potrzeby mieszkańców, władze miasta zdecydowały, że żłobek będzie autonomiczną placówką, która stanie na rozległym placu położonym w pobliżu boiska sportowego na Osiedlu Wschód. Tuż przy nowym obiekcie powstaną także m.in. parkingi oraz wygodne trakty i dojścia dla rodziców z wózkami.
Po ukończeniu projektu, miasto będzie ubiegało się o kolejne dofinansowanie tej inwestycji ze źródeł zewnętrznych, tym razem na samą budowę, która według planów powinna ruszyć wiosną, a zakończyć się jesienią przyszłego roku.