Radni Rady Gminy Mieścisko wygasili mandat radnego Tomasza Karasiewicza. Radni stwierdzili, że radny prowadził działalność, wykorzystując mienie stanowiące własność gminy.
Sesja Rady Gminy Mieścisko odbyła się we wtorek 17 marca. Zgodnie z podjętą Uchwałą nr XVIII/131/20 radni Rady Gminy Mieścisko wygasili mandat radnemu Tomaszowi Karasiewiczowi. Powodem było naruszenie ustawowego zakazu łączenia mandatu radnego z prowadzeniem działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia stanowiącego własność Gminy Mieścisko, w której radny uzyskał mandat.
Wykonanie uchwały powierzono Przewodniczącej Rady Gminy Mieścisko Kamili Mazurek. Uchwała weszła w życie z dniem podjęcia.
O co tak naprawdę chodzi?
W wyborach samorządowych, które odbyły się 21 października 2018 roku, Tomasz Karasiewicz został wybrany radnym Gminy Mieścisko. Startował z Komitetu Wyborczego Leszka Bodusa. Na pierwszej sesji 23 listopada 2018 roku radny złożył ślubowanie.
W związku z informacjami dotyczącymi wykorzystywania niektórych nieruchomości stanowiących własność gminy przez osoby nieposiadające tytułu prawnego do nieruchomości Wójt Gminy Mieścisko Przemysław Renn zlecił analizę faktycznego wykorzystania nieruchomości gminnych, celem podjęcia dalszych działań zmierzających do ich wydzierżawienia lub najmu.
Po dokonaniu analizy dokumentacji, w tym zdjęć satelitarnych i fotograficznych, oraz oględzin przeprowadzonych na nieruchomościach stwierdzono, że niektóre z nieruchomości, stanowiące własność gminy Mieścisko, są wykorzystywane i użytkowane, pomimo że nieruchomości te nie były przedmiotem dzierżawy i najmu.
Jedną z takich nieruchomości jest działka 203/9, położona w Popowie-Kolonia obręb Popowo Kościelne, o powierzchni 0,7083 ha, zapisana w Księdze Wieczystej KW PO1B/00043512/5.
Z ustaleń pracowników Urzędu Gminy — Referatu Inwestycji i Infrastruktury — dokonanych w terenie (w miejscu położenia nieruchomości) wynika, że nieruchomość ta jest użytkowana rolniczo przez właściciela nieruchomości sąsiednich, przyległych z dwóch stron do ww. działki gminnej, należących do radnego Tomasza Karasiewicza, prowadzącego gospodarstwo rolne.
Celem sprawdzenia i potwierdzenia dokonanych ustaleń, 4 marca 2020 roku Wójt Gminy Mieścisko spotkał się w Urzędzie Gminy z radnym Tomaszem Karasiewiczem, w obecności radcy prawnego Urzędu.
Na spotkaniu radny potwierdził, że wykorzystuje rolniczo nieruchomość (działkę nr 203/9) bez tytułu. Z działki tej korzystał już jego ojciec. Jak sam stwierdził, nie będzie temu zaprzeczał, bo przecież już sam charakter wykorzystania działki i rodzaj uprawy (ten sam, co na jego sąsiednich działkach) to potwierdza. Ponadto wyjaśnił, że był zainteresowany jej nabyciem od Gminy już w latach poprzednich, przed objęciem funkcji radnego, jednak wartość nieruchomości ustalona przez gminę (na podstawie wyceny rzeczoznawcy) była dla niego za wysoka.
Z dokumentów Urzędu wynika, że radny, wraz ze swoimi sąsiadami był zainteresowany zakupem od gminy działki 203/9, gdyż działka ta dzieli nieruchomości stanowiące jego własność i przylega bezpośrednio do działek o nr ewidencyjnych 262, 263, 257 i 258 będących jego własnością.
Dnia 9 marca 2020 roku radny Tomasz Karasiewicz złożył do Wójta Gminy opinię radcy prawnego z Kancelarii Via Legis, sporządzoną na jego wniosek, dotyczącą zastosowania art. 24f ustawy o samorządzie gminnym.
Z opisu stanu faktycznego, na podstawie którego Kancelaria Via Legis sporządziła opinię, wynika, że Tomasz Karasiewicz „nie prowadzi i nie prowadził działalności rolniczej, ani też gospodarczej na ww. działce czy też z wykorzystaniem ww. działki, nie wykazywał ww. mienia gminnego w podatku rolnym, akcyzie ani do ARMiR, gdyż nie korzystał z przedmiotowej działki, w tym jej nie obsiewał” oraz, że „ewentualne korzystanie z tej działki jest swobodne dla znacznej ilości osób”.
Pracownicy Urzędu, ponownie 9 marca 2020 roku, przeprowadzili kontrolę wykorzystania działek, w tym działki 203/9 w Popowie-Kolonii. Podczas tej kontroli potwierdzili, że przedmiotowa działka jest w całości zagospodarowana rolniczo, a struktura uprawy pól i ciągłość zasiewów świadczą o jej użytkowaniu przez radnego Tomasza Karasiewicza. Po wykonaniu dokumentacji zdjęciowej przeprowadzono rozmowę z bezpośrednim sąsiadem pana radnego, który potwierdził, że działka jest użytkowana przez radnego i to radny dokonał jej obsiania.
Zgodnie z art. 24f ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (tj. Dz. U z 2019 r. poz.506) radni nie mogą prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której radny uzyskał mandat, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności. Natomiast zgodnie z ust. 1a, jeżeli radny przed rozpoczęciem wykonania mandatu prowadził działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1, jest zobowiązany do zaprzestania prowadzenia tej działalności gospodarczej w ciągu 3 miesięcy od dnia złożenia ślubowania. Niewypełnienie obowiązku, o którym mowa w zdaniu pierwszym, stanowi podstawę do stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego w trybie art. 383 kodeksu wyborczego.
Zgodnie z art. 384 kodeksu wyborczego od Uchwały Rady o wygaśnięciu mandatu radnego z powodu wskazanego w art. 383 § 1 pkt 5 zainteresowanemu przysługuje skarga do Sądu Administracyjnego w terminie 7 dni od doręczenia uchwały, za pośrednictwem organu, który stwierdził wygaśnięcie mandatu.