Na terenie Gminy Wągrowiec powstanie dziewięć ośrodków edukacji ekologicznej. Całkowita wartość projektu to blisko 3 miliony.
Dzięki staraniom Gminy Wągrowiec i środkom pozyskanym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Osi Priorytetowej 4 „Środowisko", Działanie 4.5. „Ochrona przyrody", Poddziałanie 4.5.4. „Edukacja ekologiczna" Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 na terenie gminy rozpocznie się realizacja projektu pn.: „Budowa ośrodków edukacji ekologicznej wraz z budową i rozbudową ścieżek edukacyjnych oraz prowadzeniem kampanii edukacyjno-ekologicznej na terenie Gminy Wągrowiec”, w ramach którego zrealizowanych zostanie dziewięć zadań:
🔸 „Budowa ośrodka edukacji ekologicznej w miejscowości Kobylec”.
🔸 „Budowa ośrodka edukacji ekologicznej w miejscowości Micharzewo.
🔸 „Budowa ścieżki edukacyjnej w miejscowości Kobylec”.
🔸 „Budowa ścieżki edukacyjnej w miejscowości Micharzewo”.
🔸 „Budowa ścieżki edukacyjnej w miejscowości Żelice”.
🔸 „Rozbudowa ścieżki edukacyjnej w miejscowości Bracholin”.
🔸 „Zakup wyposażenia i sprzętu”.
🔸 „Prowadzenie kampanii edukacyjno-ekologicznych na terenie Gminy Wągrowiec”.
🔸 „Promocja projektu”.
13 listopada 2020 r. Przemysław Majchrzak — Wójt Gminy Wągrowiec, podpisał z Zarządem Województwa Wielkopolskiego Umowę o dofinansowanie projektu, który stanowi odpowiedź na zidentyfikowane problemy i potrzeby Gminy Wągrowiec w zakresie poprawy stanu środowiska naturalnego, określone na podstawie zapisów Programu Ochrony Środowiska dla Gminy Wągrowiec na lata 2020-2023 z perspektywą do roku 2027, rozmów z mieszkańcami, wyników bieżącego monitoringu i badań w zakresie stanu środowiska naturalnego prowadzonych przez Gminę Wągrowiec, uprawnione do tego instytucje oraz zapisów Strategii Rozwoju Gminy Wągrowiec na lata 2020-2030. Należą do nich m.in. zanieczyszczenie powietrza atmosferycznego, zanieczyszczenie gleb i wód powierzchniowych, wysoki poziom antropopresji i zagrożeń dla terenów o wysokich walorach przyrodniczych i krajobrazowych.
Ośrodki edukacji ekologicznej oraz ścieżki edukacyjne zrealizowane zostaną w systemie zaprojektuj – wybuduj. Wykonawca wyłoniony w drodze przetargu nieograniczonego sporządzi projekty, a po uzyskaniu niezbędnych dokumentów formalnych, przystąpi do realizacji robót budowlanych.
W ramach zadań wybudowane zostaną budynki w technologii energooszczędnej, wyposażone m.in. w pompy ciepła i instalacje fotowoltaiczne oraz ścieżki o tematyce ekologiczno – przyrodniczej. Zakupione zostanie wyposażenie umożliwiające prowadzenie działań z zakresu edukacji ekologicznej m.in. wilgotnościomierze, laptopy, projektory, lornetki, aparaty fotograficzne, wyposażenie laboratoryjne. W miejscach realizacji projektu zainstalowane zostaną tablice informacyjno-pamiątkowe.
Z uwagi na potrzebę edukacji ekologicznej wśród dzieci, młodzieży oraz dorosłych gmina zaplanowała również przeprowadzenie kampanii: ,,EKO RODZINA, EKO DOM, EKO GMINA”, w tym cykl zajęć dla dzieci w wieku przedszkolnym, dla dzieci w wieku szkolnym oraz cykl zajęć rodzinnych i PIKNIKI EKOLOGICZNE, podczas których dystrybuowane będą tematyczne materiały dydaktyczne (zeszyty, kolorowanki, ekokredki).
Nowe ośrodki będą miejscem organizacji konferencji naukowych i popularnonaukowych oraz realizacji projektów związanych z ochroną krajobrazu i środowiska przyrodniczego, a także przyjaznym i otwartym miejscem dla mieszkańców, przyrodników, ekologów i turystów z kraju i zagranicy.
Całkowita wartość projektu wynosi 2 884 374,60 zł, w tym dofinansowanie w kwocie: 1 993 267,00 zł. Zadania zrealizowane zostaną w latach 2021 – 2022.