Ruszyło testowanie przesiewowe nauczycieli klas I-III

Szpital Powiatowy w Wągrowcu rozpoczął dzisiaj testowanie nauczycieli klas I-III w kierunku rozpoznania infekcji koronawirusem.

W uzgodnieniu z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną od 11 stycznia br. ZOZ w Wągrowcu realizować będzie testowanie nauczycieli klas I-III oraz personelu pomocniczego szkół podstawowych oraz specjalnych w kierunku rozpoznania infekcji koronawirusem (badanie nie jest obowiązkowe).

- Nauczycieli oraz personel pomocniczy zgłoszony do wymazów przez placówki oświatowe zapraszamy do stawienia się w punkcie pobrań COVID-19 na terenie ZOZ-u zgodnie z harmonogramem przygotowanym przez PSSE w Wągrowcu - czytamy w komunikacie szpitala.

Przed przybyciem należy przygotować się w następujący sposób – minimum 2 godziny przed badaniem:

🔸 nie spożywaj posiłków
🔸 nie pij
🔸 nie żuj gumy
🔸 nie płucz jamy ustnej i nosa (zatok)
🔸 nie myj zębów
🔸 nie przyjmuj leków
🔸 nie pal papierosów.

W przypadku uzyskania wyniku pozytywnego (dodatniego), należy postępować zgodnie z zaleceniami.

Zgodnie z dyspozycją Ministerstwa Zdrowia, Zespół Opieki Zdrowotnej w Wągrowcu – jako tzw. szpital węzłowy – kontynuuje także szczepienia osób uprawnionych przeciwko chorobie wywołanej zakażeniem koronawirusem. Na dzień dzisiejszy zakończono szczepienie pierwszą dawką pracowników ZOZ-u (niemal 150 osób). Szczepienia pozostałych zgłoszonych osób są w toku.

Ze względu na niską trwałość preparatu szczepionki, punkt szczepień otrzymuje liczbę dawek, umożliwiającą w ciągu tygodnia wykonanie do 180 podań.

Przypominamy, że do realizowanego przez Szpital szczepienia w tzw. „Etapie 0” uprawnione zostały osoby najbardziej narażone na zakażenie:

🔸 pracownicy szpitala węzłowego oraz pracownicy firm/przedsiębiorstw współpracujących ze szpitalem węzłowym w trybie ciągłym,
🔸 pracownicy pozostałych podmiotów wykonujących działalność leczniczą (w tym praktyki indywidualne) oraz stacji sanitarno-epidemiologicznych,
🔸 pracownicy aptek, punktów aptecznych, punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne, hurtowni farmaceutycznych, diagności laboratoryjni,
🔸 pracownicy uczelni medycznych i studenci kierunków medycznych,
🔸 pracownicy Domów Pomocy Społecznej i pracownicy Ośrodków Pomocy Społecznej,
🔸 rodzice hospitalizowanych wcześniaków (tj. dzieci urodzonych pomiędzy 22 a 37 tygodniem ciąży).

Do grupy „zero” zalicza się także personel niemedyczny pracujący w powyżej wymienionych podmiotach, czyli administracyjny i pomocniczy bez względu na formę zatrudnienia (również wolontariusze i stażyści).

Odpowiadając na apel Naczelnej Izby Lekarskiej o jak najefektywniejsze wykorzystanie szczepionek dostarczonych do szpitali w okresie świąteczno-noworocznym, Narodowy Fundusz Zdrowia wyraził zgodę, że do 6 stycznia, oprócz szczepienia pracowników szpitali, dopuszczalne jest także szczepienie członków ich rodzin oraz pacjentów, którzy w tym czasie przebywają w szpitalu, a których stan zdrowia na to pozwala.

Szczegółowe i najbardziej aktualne informacje na temat szczepień można uzyskać, dzwoniąc na bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 pod numer 989. Pytania można również przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Koordynator ds. szczepień – lic. Wioleta Burzak.


Portal WRC

  • Portal WRC powstał w 2009 roku
  • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
  • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
  • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
  • Telefon: +48 503 142 937
  • mail: [email protected]
  • Zobacz nasz profil na:

Reklama

  • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
  • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
  • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
  • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

Na skróty