W Łeknie pojawiły się bocian, to oznacza nadejście wiosny. Swoją wizytę rozpoczął do uporządkowania gniazda.
Bocian widziany w Łeknie, to z pewnością samiec. Samce z wyprzedzeniem zajmują gniazdo i oczekują na przylot samicy. Mimo, że bociany mają do pokonania nierzadko kilka tysięcy kilometrów, to często potrafią skorzystać z warunków atmosferycznych, zwłaszcza termicznych kominów, które pomagają im dłużej szybować bez większego wysiłku.
Co ciekawe, ptaki, które wykluły się w Polsce w minionych latach, w Afryce przez kilka lat przygotowują się do powrotu i założenia gniazda. Gdy są już gotowe, polskie bociany lecą nad wschodnim wybrzeżem Morza Śródziemnego, przez Turcję i Bałkany. Mapą i kompasem w drodze powrotnej dla bocianów jest ukształtowanie terenu oraz zmysł magnetyczny, którym dysponują ptaki.
Bocian dla polskiej kultury jest ptakiem wyjątkowym, co ma związek z krajobrazem rolniczym i kulturą chłopską, ale także z uwagi na ubarwienie, bo bocian jest ptakiem biało czerwonym. Naukowcy szacują, że w Polsce co roku gniazduje około 48 tysięcy par bocianów. Ich populacja przemieszcza się na głównie na wschód Polski, gdzie jest ich najwięcej. Około 25 procent ogólnoświatowej populacji bocianów gniazduje w naszym kraju. Pod koniec marca do Polski przyleci główna fala ptaków.
Zdjęcie: Edward Łopata.