W miejscowości Nowe ma powstać spalarnia. Maksymalna przepustowość instalacji to około 302 tony na dobę, wytworzone ciepło w pierwszej kolejności zostanie wykorzystane na potrzeby własne zakładu.
Spalarnia w Poznaniu. Fot. poznan.pl
Inwestorem jest EKOENERGIA WĄGROWIEC Sp. z o.o. Przedsięwzięcie wiązać się będzie z mechanicznym przetwarzaniem odpadów, produkcją energii cieplnej i elektrycznej z procesu termicznego przetwarzania paliw alternatywnych i biomasy oraz produkcją energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej.
Wstępny skład instalacji:
🔸 rozrywarka bel i balotów,
🔸 rozdrabniacz wstępny,
🔸 separatory (m.in. metali żelaznych i nieżelaznych, nie wyklucza się separatora optopneumatycznego),
🔸 rozdrabniacz końcowy,
🔸 systemy przenośników,
🔸 kanały technologiczne,
🔸 system sterowania i automatyki oraz urządzenia towarzyszące, konstrukcje wsporcze.
Wszystkie urządzenia zlokalizowane będą wewnątrz hali. Instalacja ma na celu rozdrobnienie i doczyszczenie odpadów, z których powstanie paliwo alternatywne, które kierowane będzie do sprzedaży lub przetworzenia w instalacji produkcji energii.
Maksymalna przepustowość instalacji mechanicznego przetwarzania odpadów
🔸 100 tys. ton/rok,
🔸 około 18,87 ton/h i około 302 ton/dobę.
Instalacja przetwarzania biomasy i paliw alternatywnych z produkcją energii w kogeneracji.
Kogeneracja — proces technologiczny polegający na równoczesnym wytwarzaniu energii cieplnej i elektrycznej w elektrociepłowni
Wstępny skład instalacji:
🔸 węzeł magazynowania i podawania paliwa,
🔸 węzeł przygotowania paliw stałych (częściowo wspólny z instalacją mechanicznego przetwarzania odpadów),
🔸 węzeł termicznego przekształcania,
🔸 węzeł odzysku energii, z instalacją parową i produkcji energii elektrycznej,
🔸 węzeł oczyszczania spalin,
🔸 węzeł usuwania ubocznych produktów spalania,
🔸 instalacje i systemy towarzyszące (m.in. system kontroli emisji, AKPiA, węzeł zasilania w wodę technologiczną, system gospodarki ściekowej, sprężonego powietrza, energii elektrycznej z niezależnym zasilaniem awaryjnym).
Charakterystyka:
🔸 maksymalna przepustowość 130 tys. ton/rok, tj. do 390 ton/dobę,
🔸 nominalna moc na wyjściu z kotła: około 40 MW (moc cieplna kotła: max. do 49,9 MW),
🔸 produkcja energii cieplnej: do 34 MW,
🔸 produkcja energii elektrycznej: do 13 MWh/h.
W instalacji będzie zachodził proces współspalania odpadów i biomasy, w której termicznemu przekształcaniu poddawane będzie od 130 ton do 129 870 ton odpadów na rok (paliwa alternatywnego) oraz odwrotnie proporcjonalna masa biomasy. W instalacji nie będą spalane odpady niebezpieczne.
W instalacji spalane będą odpady o kodach 19 12 10 - Odpady palne (paliwo alternatywne) oraz 19 12 12 - Inne odpady (w tym zmieszane substancje i przedmioty) z mechanicznej obróbki odpadów, inne niż wymienione w 19 12 11.
Instalacja do spalania biomasy i paliwa alternatywnego będzie składać się z maksymalnie 4 kotłów (modułów) o przepustowości do 32,5 tys. ton/rok i nominalnej mocy cieplnej 12,475 MW każdy.
Każdy kocioł wyposażony będzie w oddzielny układ odprowadzania gazów i oczyszczania powietrza. Każdy moduł będzie stanowił zatem instalację, która będzie mogła pracować odrębnie. To oznacza, iż Inwestor może zrealizować w ramach planowanego przedsięwzięcia od jednego do czterech segmentów, tj.:
🔸 1 segment o przepustowości 32,5 tys. ton/rok i nominalnej mocy cieplnej 12,475 MW,
🔸 2 segmenty o łącznej przepustowości 65 tys. ton/rok i nominalnej mocy cieplnej 24,95 MW,
🔸 3 segmenty o łącznej przepustowości 97,5 tys. ton/rok i nominalnej mocy cieplnej 37,425 MW,
🔸 4 segmenty o łącznej przepustowości 130 tys. ton/rok i nominalnej mocy cieplnej 49,9 MW.
W wyniku prowadzonego procesu produkowana będzie energia elektryczna i ciepło. Zakład planuje włączenie w istniejący system elektroenergetyczny. Ciepło wytworzone w kogeneracji w pierwszej kolejności zostanie wykorzystane na potrzeby własne zakładu, reszta ciepła (tzw. ciepło odpadowe) zostanie przekazana na ogrzanie obiektów socjalno-biurowych, a także docelowo do planowanych w II etapie realizacji: instalacji recyklingu oraz obiektów logistycznych i produkcyjnych. Do tego czasu przewidziano zastosowanie chłodni wentylatorowych.
Instalacja zostanie wyposażona w automatyczny układ sterowania i kontroli umożliwiający prowadzenie ciągłego monitoringu emisji substancji do powietrza oraz pomiar parametrów procesu spalania i parametrów pracy instalacji.
Temperatura w komorze spalania wynosić będzie powyżej 850 °C.
Temperatura będzie regulowana za pomocą wtrysku powietrza spalania oraz dozowania paliwa. Instalacja zapewni, aby po ostatnim doprowadzeniu powietrza do komory spalania, nawet w najbardziej niekorzystnych warunkach temperatura była utrzymywana co najmniej 2 sekundy na poziomie nie niższym niż 850 °C. Komora każdego modułu wyposażona będzie w 2 palniki pomocnicze.
W celu minimalizacji resyntezy dioksyn i furanów zastosowana konstrukcja kotła ma zapewnić bardzo szybkie schłodzenie wodą spalin z temperatury 900 - 1000 °C do temperatury poniżej 200 °C oraz ograniczona zostanie obecność jonów chloru poprzez ograniczenie jego zawartości w paliwie do poziomu poniżej 1% wagowo.
Instalacja będzie również wyposażona w wysokosprawny system odazotowania spalin, system neutralizacji kwaśnych składników i adsorpcji metali ciężkich, dioksyn i furanów oraz wysokosprawny system odpylania spalin (osobny dla każdego modułu).
Schłodzone żużle i popioły usuwane będą za pomocą obudowanych przenośników i magazynowane w zamkniętych i szczelnych kontenerach pod wiatą. Na terenie zakładu nie będzie prowadzona obróbka żużli i popiołów paleniskowych. Odpadowy popiół i żużel wywożony będzie samochodami z terenu przedsięwzięcia na bieżąco.
Zapytaliśmy wójta Przemysława Majchrzaka, na jakim etapie jest sprawa związania z wydaniem decyzji środowiskowej.
- W ramach postępowania możliwość realizacji planowanej inwestycji pozytywnie zaopiniował Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wągrowcu i Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz uzgodnił Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu i Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Wód Polskich w Poznaniu, określając warunki, które winny zostać uwzględnione w wydanej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. W toku prowadzonego postępowania dwukrotnie wyłożono dokumentację sprawy do publicznego wglądu w ramach przeprowadzanej oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Analizie poddano również zgodność planowanego przedsięwzięcia z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. W ramach prowadzonego postępowania wyjaśniającego wystąpiłem również m.in. do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Poznaniu, Delegatura w Pile o udzielenie dodatkowych informacji w zakresie możliwości prowadzenia stałego monitoringu emisji zanieczyszczeń z projektowanej spalani. Obecnie oczekujemy na odpowiedź na przesłane pismo — tłumaczy Przemysław Majchrzak, Wójt Gminy Wągrowiec.
Rezultatem przeprowadzonego postępowania jest wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, w której określone zostaną warunki konieczne do spełnienia przez Inwestora, aby przedmiotowa instalacja mogła powstać i być eksploatowana.
- Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach stanowi pierwszy etap związany z kompletowaniem dokumentacji niezbędnej do budowy planowanej instalacji. Kolejnymi etapami będzie m.in. uzyskanie pozwolenia na budowę czy pozwolenia zintegrowanego, przy których decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach stanowi załącznik do wniosku o ich wydanie — dodaje Przemysław Majchrzak.
Czy istnieje jakiekolwiek zagrożenie dot. środowiska dla mieszkańców mieszkających w pobliżu instalacji?
Organ prowadzący postępowanie nakłada na wnioskodawcę obowiązki, które należy spełnić, aby planowana inwestycja nie stwarzała zagrożenia, zarówno dla środowiska, jak i dla mieszkańców. Niemniej decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach wydawane są dla przedsięwzięć, które mogą potencjalnie znacząco bądź zawsze znacząco oddziaływać na środowisko. W przypadku takich przedsięwzięć nigdy nie można całkowicie wykluczyć występowania zagrożenia. Potencjalne zagrożenie może być związane z wystąpieniem awarii, braku właściwego nadzoru bądź niespełnienia przez inwestora warunków nałożonych w związku z realizacją inwestycji.
Jak ma wyglądać dostawa paliwa (śmieci) do spalarni.
Obsługa zakładu niezaprzeczalnie będzie wiązała się ze zwiększeniem intensywności ruchu pojazdów ciężarowych, a co za tym idzie ze zwiększoną eksploatacją.
Zgodnie z zapisami raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko, przedłożonym w toku postępowania przez firmę EKOENERGIA WĄGROWIEC Sp. z o. o, ilość pojazdów ciężarowych poruszających się w związku z eksploatacją inwestycji będzie wynosiła:
🔸 dostawa odpadów: max. 40 szt./doba (średnio 30 szt./doba),
🔸 dostawa paliwa i reagentów: max. 30 szt./doba (średnio 10 szt./tydzień),
🔸 wywóz żużli, popiołów i innych odpadów: max. 20 szt./doba (średnio 10 szt./doba).
Zatem w obrębie spalarni, jeżeli ostatecznie powstanie, trzeba będzie się liczyć z 90 samochodami ciężarowymi w ciągu doby, średnio ma to być 50 pojazdów.
Spalarnia ma zostać wybudowana w obrębie miejscowości nowe. Dokładaną lokalizację zaznaczyliśmy na zdjęciu.
kliknij w zdjęcie, aby powiększyć