Biblioteka w Mieścisku będzie się dynamicznie rozwijać

Gminna Biblioteka Publiczna w Mieścisku zakwalifikowała się do Programu Rozwoju Bibliotek. To wielki sukces dyrektora placówki Włodzimierza Naumczyka.

Program Rozwoju Bibliotek wspiera biblioteki publiczne w całej Polsce, jako lokalnych centrów aktywności społecznej. W takich placówkach ludzie spędzają czas, rozwijają swoje zainteresowania, zdobywają nowe umiejętności i wspólnie działają. To przedsięwzięcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności prowadzone przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W latach 2009-2015 było realizowane w ramach partnerstwa z Fundacją Billa i Melindy Gatesów.

- W ramach Programu Rozwoju Bibliotek od czerwca 2021 r. do jesieni 2022 r. nasza Biblioteka otrzyma profesjonalne i wszechstronne wsparcie w procesie rozwoju i w zmianie, która wydaje się konieczna, żeby biblioteki mogły faktycznie odpowiedzieć na wyzwania, które pojawiają się współcześnie (także te związane z pandemią). Wszyscy jesteśmy w nowej sytuacji, a ta wymaga przemyślenia od nowa roli i oferty bibliotek: poszerzenia zakresu swoich usług, zaoferowania części tych usług online. Ważne też, żeby w tej nowej rzeczywistości Biblioteki pomagały użytkownikom i użytkowniczkom w zdobywaniu kompetencji cyfrowych, niezbędnych do dobrego funkcjonowania w czasie ograniczonej mobilności, kiedy technologia staje się narzędziem pracy, dbania o zdrowie, relacje indywidualne i społeczne — tłumaczy Włodzimierz Naumczyk, dyrektor GBP w Mieścisku.

Uczestnicząc w Programie Rozwoju, biblioteka w Mieścisku będzie zdobywać kompetencje, które pomogą zaprojektować sposób działania i zarządzania biblioteką w nowych czasach. Biblioteka otrzyma też sprzęt i umiejętności, które pozwolą na bieżąco analizować sytuację i reagować na zmianę.

Co otrzyma Gmina Biblioteka Publiczna w Mieścisku:

🔸 sprzęt teleinformatyczny (laptop, tablet, kamera),
🔸 szkolenia dla zespołu biblioteki (warsztaty planowania rozwoju, szkolenia specjalistyczne służące rozwojowi usług odpowiadających na aktualne potrzeby mieszkańców, warsztaty zarządzania zespołem, kurs „Docenić Bibliotekę” (rzecznictwo), kursy dotyczące realizowania projektów)
🔸 wsparcie w przeprowadzeniu lokalnej diagnozy,
🔸 wsparcie w zakresie opracowania Planu Rozwoju Biblioteki
🔸 udział w regionalnych spotkaniach Bibliotek uczestniczących w Programie
🔸 możliwość udziału w ogólnopolskim Kongresie Bibliotek
🔸 dostęp do zasobów: publikacji, kursów, scenariuszy, dobrych praktyk.

Co zaoferuje biblioteka, jako efekt udziału w Programie?

🔸 stworzy i zaprezentuje mieszkańcom i władzom samorządowym Plan Rozwoju Biblioteki, powstały w wyniku udziału w szkoleniach,
🔸 zaplanuje i przeprowadzi nowe formy działania dla mieszkańców, wynikające z przeprowadzonej w trakcie Programu diagnozy,
🔸 przeprowadzi spotkania dla innych bibliotek publicznych z terenu powiatu, by podzielić się doświadczeniami z udziału w Programie,
🔸 estetycznie i trwale oznaczy Bibliotekę w przestrzeni Gminy.

- O wszystkich działaniach związanych z uczestnictwem w Programie będziemy szczegółowo informować, by nie powiedzieć — relacjonować je, czyli będziecie na bieżąco, będziecie wiedzieć pierwsi — podsumowuje Włodzimierz Naumczyk.


Portal WRC

  • Portal WRC powstał w 2009 roku
  • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
  • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
  • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
  • Telefon: +48 503 142 937
  • mail: [email protected]
  • Zobacz nasz profil na:

Reklama

  • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
  • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
  • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
  • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

Na skróty