25 maja obyło się spotkanie w ramach grupy sterującej projektu pn. "Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego w Wągrowcu - zintegrowana pomoc medyczna, społeczna i zawodowa, dla mieszkańców powiatu wągrowieckiego".
Projekt ten realizowany jest od września ubiegłego roku. Partnerem głównym projektu jest Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Poradnie Specjalistyczne Piotr Kaczmarek, ul. Skocka 18, 62-100 Wągrowiec. Powiat Wągrowiecki oraz Centrum Kompetencji Grupa Szkoleniowa - Doradcza s.j. są partnerami projektu.
Celem Projektu jest zapewnienie mieszkańcom powiatu wągrowieckiego z zaburzeniami psychicznymi i członkom rodziny z ich otoczenia, w latach 2020-22 (przez okres 28 miesięcy) dostępu do kompleksowej, wielostronnej i powszechnie dostępnej opieki zdrowotnej i społecznej, wraz z kształtowaniem wobec tych osób właściwych postaw (przeciwdziałania ich dyskryminacji).
Podstawę realizacji stanowi umowa nr RPWP.07.02.02-30-0153/19-00 na dofinansowanie Projektu zawarta w dniu 15.07.2020 r. z WLKP. Urzędem Marszałkowskim.
Od początku realizacji projektu skorzystały z niego 172 osoby z powiatu wągrowieckiego.
Utworzone Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego (ŚCZP) z siedzibą w Wągrowcu przy ul. Skockiej 18 świadczy zindywidualizowane kompleksowe usługi (medyczne oraz rehabilitacyjne i psychospołeczne), dla mieszkańców powiatu wągrowieckiego z zaburzeniami psychicznymi.
Jak funkcjonuje Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego
Poradnia ambulatoryjna:
🔸 psychoterapia indywidualna,
🔸 psychoterapia grupowa,
🔸 porada lekarska psychiatryczna,
🔸 porada psychologiczna,
🔸 terapia zajęciowa,
🔸 pomoc socjalna.
Wsparcie środowiskowe - Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego oferuje wizyty w otoczeniu pacjenta (porady, wsparcie). Wizyta specjalistów w domu pacjenta jest najlepszym rozwiązaniem w sytuacji m.in.:
🔸 gdy stan zdrowia pacjenta uniemożliwia mu dotarcie na spotkanie,
🔸 gdy pacjentowi towarzyszy tymczasowy lub chroniczny lęk przed wychodzeniem z domu,
🔸 gdy pacjenta dotyka sytuacja kryzysowa.
Zespół ŚCZP składa się z wielu specjalistów, włączając lekarza psychiatrę, psychologa oraz pracownika socjalnego. Zespół ten kompleksowo zadba o potrzeby pacjenta.
Oddział dzienny
Jest to miejsce, w którym można aktywnie spędzić czas w gronie życzliwych ludzi, w atmosferze wzajemnego szacunku. Pobyt w Oddziale Dziennym to bezpieczne miejsce, wolne od presji, oceny i oczekiwań. Tutaj można poczuć się akceptowanym, nabyć nowych umiejętności komunikowania się, radzenia sobie z emocjami i stresem. Zajęcia w Oddziale Dziennym odbywają się w godz. 9.00 - 14.00. Prowadzone są tu zajęcia psychoedukacyjne, treningi komunikacji, radzenia sobie ze stresem, warsztaty integracyjno - ruchowe, warsztaty arteterapeutyczne, organizowane są spacery, pomoc w rozwijaniu zainteresowań w zakresie prac artystycznych, stosowane są różne metody relaksacji.
Ośrodek wsparcia pacjentów oraz ich rodzin
Zadaniem ŚĆZP jest włącznie do społeczności lokalnej osób w kryzysie psychicznym. Odbywa się to przez zmianę sposobu myślenia i życia, wzmocnienia poczucia własnej wartości poprzez doradztwo zawodowe i wsparcie w podjęciu pracy, przygotowywanie do podjęcia ról społecznych. Zmiana dotyczy także sposobów postrzegania osoby chorej lub zdrowiejącej przez członków rodziny i członków społeczności, bez napiętnowania, z akceptacją, bez izolacji.
Typy spotkań grupy z prowadzącymi: spotkania psychoterapeutyczne, warsztaty motywacji i zmian, kółko plastyczne, wsparcie z zakresu rehabilitacji.
Całodobowa linia telefoniczna
Pomoc jest dostępna 24 godziny na dobę: od poniedziałku do piątku od 8.00 do 20.00, a w nocy oraz weekendy i święta można skontaktować się osobą dyżurującą pod ☎️ 67 26 27 640.
Redakcja Portalu WRC nie odpowiada za publikowane treści w module komentarze.
Przed dodaniem wpisu zapoznaj się z REGULAMINEM!