Uroczystości z okazji Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej - 12 lipca odbyły się 11 lipca 2021 r. w Łeknie. Święto zostało ustanowione w hołdzie mieszkańcom polskich wsi za ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej. m.in. za pomoc udzielaną uciekinierom.
Obchody rozpoczęła msza święta w obecności pocztów sztandarowych powiatowych i gminnych zarządów PSL, kółek rolniczych, izb rolniczych oraz Gminnego Koła Sołtysów Gminy Wągrowiec, odprawiona przez ks. prałata Andrzeja Rygielskiego i ks. proboszcza Marka Rerka w intencji mieszkańców wsi oraz działaczy ruchu ludowego w kościele pw. Św. Ap. Piotra i Pawła w Łeknie.
Zebranych powitał Wójt Gminy Wągrowiec Przemysław Majchrzak, który słowami św. Jana Pawła II "Świat powinien wiedzieć, ile nas Polaków kosztowało prawo do swojego miejsca na ziemi" podkreślił, że kultywowanie pamięci o tamtych wydarzeniach jest przede wszystkim po to, by podobny dramat ludzkości nigdy więcej się nie powtórzył. By śmierć tych, którzy niewinnie zginęli, nie poszła na marne. O obowiązku przekazywania wiedzy o ofiarach, wydarzeniach i bolesnych doświadczeniach kolejnym pokoleniom przypomniał w swoim wystąpieniu Poseł na Sejm RP Krzysztof Paszyk. Nad miejscem spotkania uniosły się gołębie symbolizujące pokój, wypuszczone przez Posła, a które przywiezione zostały przez Krzysztofa Woźnego, prezesa Związku Hodowców Gołębi Pocztowych w Wągrowcu.
Rys historyczny nakreślił w prelekcji przedstawiciel Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu - Kacper Awzan.
Wszyscy uczestnicy obejrzeli film dokumentujący wspomnienia ur. w 1938 r. Bogusława Wikło, którzy przeżył pacyfikację w Michniowie 12-13 lipca 1943 r.