Powrót do szkół 1 września w trybie stacjonarnym jest już pewny. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek przypomina jednak o szczepieniach dzieci powyżej 12 roku życia.
- Wszystkie działania, które podjęliśmy w ciągu ostatnich miesięcy, prowadzą do jednego celu — do pracy w trybie stacjonarnym i normalności sprzed pandemii — zapewniał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Na konferencji przypominał o opublikowanych 2 sierpnia wytycznych dla szkół i przedszkoli.
- To są zalecenia — podkreślał kilkakrotnie minister. — Wszystko zależy od warunków pogodowych, możliwości uprawniania sportów na zewnątrz, przygotowania szkół — podawał jako przykład lekcje wychowania fizycznego, które wedle zaleceń powinny być prowadzone na zewnątrz, ale nie jest to obowiązek.
Placówki szkolne otrzymały wytyczne MEiN, MZ i GIS dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
🔸 szczepienie - rekomendowane dla pracowników szkół oraz uczniów w określonych grupach wiekowych.
🔸 dezynfekcja - przed i po zajęciach mycie powierzchni detergentem lub dezynfekcja środkiem dezynfekującym.
🔸 dystans - minimalna odległość pomiędzy osobami: 1,5 m.
🔸 higiena - częste mycie rąk (lub dezynfekcja rąk), ochrona podczas kichania i kaszlu, unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
🔸 maseczka - w przestrzeniach wspólnych, gdy nie można zachować dystansu.
🔸 wietrzenie - przed, po i w trakcie zajęć oraz przerw, a także w dni wolne od zajęć.
Jeszcze w pierwszej połowie sierpnia w ministerstwie edukacji można było usłyszeć, że rozważają skrajny wariant, w którym na zdalne lekcje wysyłane będą dzieci niezaszczepione.
Teraz minister i jego zastępcy zapewniają, że nie biorą podziału uczniów pod uwagę i nie może dojść do segregowania uczniów. W szkołach za to mają powstawać punkty szczepień — za ich organizacje odpowiedzialni będą dyrektorzy placówek, którzy pracują obecnie nad przygotowaniem odpowiedniej infrastruktury. Dotychczas zaszczepionych zostało ponad milion 300 tysięcy dzieci powyżej 12. roku życia.
Zgodnie z zaplanowanym harmonogramem szczepienia uczniów, pierwszy tydzień września zostanie poświęcony na działania informacyjne.
W tym czasie dyrektorzy będą organizować spotkania informacyjne z rodzicami na temat szczepień dzieci, które ukończyły 12 lat. Mają odbyć się także lekcje, nie tylko wychowawcze, związane z tym tematem. Następnie szkoły będą zbierać deklaracje rodziców o chęci zaszczepienia dziecka w ramach akcji organizowanej w szkole albo w wyznaczonym punkcie szczepień.
Jednocześnie minister Czarnek zapewnił rodziców, że jest absolutnym przeciwnikiem wprowadzania obowiązku szczepienia w szkołach.