Po raz dziewiąty w sobotni wieczór 5 lutego 2022 r. spotkały się dzieci Powstańców Wielkopolskich w Potulicach. Na cmentarzu parafialnym zapłonęły znicze na mogiłach powstańców ustawione przez harcerzy, delegacje i rodziny Powstańców Wielkopolskich.
Na uroczystość upamiętniającą bohaterów z Potulic, Żelic i okolicznych sołectw przybyli licznie zaproszeni goście. Starostę wągrowieckiego reprezentował Robert Woźniak, członek zarządu powiatu wągrowieckiego. Delegacji gminy Wągrowiec przewodniczył Przemysław Majchrzak Wójt Gminy. Społeczność lokalną reprezentowali: Izabela Wiśniewska dyrektor Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Żelicach, Beata Górna wicedyrektor Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Łeknie, Łukasz Wiatrowski, wiceprezes Zarządu Powiatowego OSP RP w Wągrowcu, hm. Krzysztof Wojtaszek, zastępca Komendanta Hufca ZHP w Wągrowcu, Zbigniew Tomczak, prezes Towarzystwa Miłośników Łekna.
Pierwszy raz w uroczystościach potulickich wzięła udział delegacja Towarzystwa Pamięci gen. Józefa Dowbora Muśnickiego z Lusowa pod przewodnictwem prezes Zofii Smolarz.
Uroczystości upamiętniające poległych bohaterów Bitwy pod Radwankami rozpoczęły się od mszy św. w intencji Powstańców Wielkopolskich, którą odprawił ks. Marek Salwa. Koncelebrans w pięknych słowach odniósł się do idei i etosu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.
Od odśpiewania hymnu państwowego rozpoczęła się druga część obchodów 103 rocznicy powstania pod pomnikiem Powstania Wielkopolskiego. W asyście pocztów sztandarowych wystawionych przez Hufiec ZHP w Wągrowcu i Towarzystwo Pamięci gen. Józefa Dowbora Muśnickiego z Lusowa, mieszkańcy i delegacje władz samorządowych oraz instytucji złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze pamięci.
Następnie zebrani przeszli do świetlicy, gdzie Janusz Sieroń, prezes Koła TPPW 1918/19, powitał i podziękował za przybycie na IX Spotkanie Rodzin Powstańców Wielkopolskich. Uczestnicy spotkania zostali obdarowani pamiątkowymi Rozetkami Wielkopolskimi przygotowanymi przez Instytut Pamięci Narodowej. Przybyli goście wysłuchali wystąpienia Jerzego Konwińskiego, który przedstawił historię życia Powstańca Wielkopolskiego Bernarda Rohde, który po II wojnie światowej wracał pieszo z Taszkientu do Polski. Zebrani mogli obejrzeć kuferek, w który zapakował swój dobytek wracający z niewoli mieszkaniec Żelic. Przemysław Majchrzak Wójt Gminy Wągrowiec podziękował Towarzystwu Pamięci Powstania Wielkopolskiego za kultywowanie idei pamięci Powstania Wielkopolskiego w Gminie Wągrowiec. Zofia Smolarz prezes Towarzystwa Pamięci gen. Józefa Dowbora Muśnickiego w Lusowie przedstawiła historię, działalność i inicjatywy, które podejmują dla upamiętnienia dowódcy Powstania Wielkopolskiego. Zebrani obejrzeli również reportaż pt. "Oficerowie na 102" (film pod artykułem) dotyczący uroczystości wręczenia Patentów Oficerskich Rodzinom Powstańców Wielkopolskich, która odbyła się w Potulicach 18 września 2021 r.
Wspólne rozmowy, wspomnienia przy słodkim poczęstunku przygotowanym przez Stowarzyszenie Wiejskie „Strzecha” w Potulicach zakończyły uroczystości IX Spotkania Rodzin Powstańców Wielkopolskich.
#ZDOBYWCYtrefla