Warsztaty haftu pałuckiego

12 lutego br. członkinie koła hafciarskiego działającego przy Muzeum Regionalnym w Wągrowcu, po raz trzeci uczestniczyły w warsztatach na temat haftu pałuckiego.

Spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy Muzeum Regionalnego w Wągrowcu, Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej Prüfferowej w Toruniu przy wsparciu finansowym Gminy Wągrowiec. Celem spotkania było zapoznanie się przez twórczynie z najstarszymi wzorami haftu pałuckiego. O jego wyjątkowości opowiadała wybitna znawczyni i kustosz toruńskiego muzeum Kinga Turska-Skowronek. Wypowiedź Pani kustosz była wzbogacona prezentacją z najciekawszymi obiektami haftowanymi w stylu pałuckim, które znajdują się w zbiorach toruńskiego muzeum, a także w placówkach, które promują haft pałucki m.in. Gminne Centrum Kultury i Biblioteki im. Klary Prillowej w Kcyni oraz Muzeum Regionalne w Wągrowcu. Hafciarki skorzystały z okazji i wymieniły swoje wątpliwości związane z aranżacją wzorów pałuckich, kopiowały nieznane im do tej pory kompozycje hafciarskie.

Koło hafciarskie od kilku lat działa przy Muzeum Regionalnym w Wągrowcu. Jego członkinie uczą się haftu i aranżacji pod okiem najbardziej utytułowanej twórczyni ludowej w dziedzinie haftu pałuckiego Krystyny Ługiewicz z Bożejewiczek. Wśród uczestniczek spotkań są mieszkanki Wągrowca, Osieka nad Notecią, Budziszewka, Poznania, a także Gminy Wągrowiec. Być może dzięki temu Gmina Wągrowiec jest jedną za najlepiej promujących tę wyjątkową dziedzinę artystyczną wyróżniającą nasz region, jaką jest haft pałucki.

Należy wspomnieć, że prace koła hafciarskiego od kilku lat są oceniane podczas najstarszego konkursu ludowego w Polsce organizowanego od 60 lat przez Szubiński Dom Kultury w Szubinie. Każdego roku zdobywają tam wyjątkowe nagrody za staranność i wyjątkową aranżację wynikającą ze znajomości haftu pałuckiego.

Hafty pałuckie w wykonaniu naszych twórczyń promują nasz region oraz Gminę Wągrowiec na wielu festynach, konkursach czy festiwalach. Są upominkami dla gości odwiedzających nasz region. Stanową wyjątkową wizytówkę naszej Gminy oraz Pałuk.


Dodaj komentarz

Redakcja Portalu WRC nie odpowiada za publikowane treści w module komentarze.
Przed dodaniem wpisu zapoznaj się z REGULAMINEM!


Portal WRC

  • Portal WRC powstał w 2009 roku
  • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
  • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
  • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
  • Telefon: +48 503 142 937
  • mail: [email protected]
  • Zobacz nasz profil na:

Reklama

  • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
  • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
  • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
  • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

Na skróty