Dzisiaj w Miejskim Domu Kultury w Wągrowcu odbyła się Gala Osobowości XX - lecia Nagrody Powiatu Wągrowieckiego Złota Pieczęć.
Ksiądz Andrzej Rygielski – to pierwszy proboszcz Parafii pw. św. Wojciecha w Wągrowcu, którą tworzył oraz prowadził przez 34 lata (od 1981 do 2015 r.); jest założycielem (w 1999 roku) i Prezesem Stowarzyszenia im. ks. Jerzego Niwarda Musolffa w Wągrowcu, które prowadzi: Ośrodek Opieki Pozaszpitalnej tj. Hospicjum Miłosiernego Samarytanina, także noclegownię i jadłodajnię dla ubogich.
Ksiądz Prałat Andrzej Rygielski, wyjątkowo charyzmatyczny działacz społeczny, urodził się w 1940 roku w podbydgoskim Łabiszynie w rodzinie kupieckiej. Ojciec zginął w obozie w Gussen, matka Joanna w bardzo trudnych warunkach wychowywała trójkę dzieci. Zmarła, gdy Andrzej miał rok, a wtedy wychowywaniem przyszłego kapłana zajęła się Jego śp. siostra Maria.
Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Kcyni, w 1958 roku wstąpił do Wyższego Prymasowskiego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Jednak seminaryjny tok studiów, na dwa lata został przerwany powołaniem do wojska. Święcenia kapłańskie otrzymał 5 czerwca 1965 roku, z rąk ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego.
Pracę duszpasterską rozpoczął w parafii Toruń-Podgórz, jako akademicki duszpasterz młodzieży, jednocześnie studiował w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, gdzie uzyskał absolutorium z matematyki. Następnie, po 5 latach, został skierowany kolejno do pracy w parafiach w Strzelnie i Bydgoszczy.
Rok 1981 jest szczególnym dla Księdza Andrzeja Rygielskiego: 19 maja otrzymał dekret, od ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, na objęcie funkcji wikariusza ekonoma w erygowanej kilka dni wcześniej (15 maja 1981) Parafii pw. św. Wojciecha w Wągrowcu, a 1 lipca oficjalnie rozpoczął w niej posługę duszpasterską. Na terenie nowego osiedla — na pustym polu, od podstaw tworzył parafię w sferze duchowej i materialnej, a ogłoszenie o pierwszej Mszy św. polowej przypiął do słupa telegraficznego.
9 października otrzymał dekret nominacyjny na proboszcza Parafii pw. św. Wojciecha w Wągrowcu, którą tworzył od samego początku.
W ciągu dwóch miesięcy, przy pomocy parafian, zdołał ukończyć budowę kaplicy. W 1981 r. zostaje doświadczony ciężką chorobą. Mimo tego nie załamał się, ale z niezwykłym hartem ducha, siłą woli i niezłomnością, jak mówi z pomocą Bożą i ludzką, realizował kolejne wspaniałe budowle, takie jak: dom katechetyczny, kościół parafialny, plebania, noclegownia dla bezdomnych z jadłodajnią oraz zbudował jedno z najważniejszych dzieł swojego życia, jakim jest nie do przecenienia miejscowe Hospicjum stacjonarne. A na rok przed odejściem na emeryturę (2015 r.) jeszcze tworzy kaplicę w Kobylcu. Te obiekty budowle stanowią trwałe „pomniki” dobra, które służą nie tylko lokalnej społeczności.
Za swoją społeczną i duszpasterską działalność, wykraczającą poza ramy codziennych obowiązków, ksiądz prałat Andrzej Rygielski został uhonorowany licznymi godnościami i był wielokrotnie wyróżniony, między innymi: otrzymał, nadaną przez papieża Benedykta XVI, Godność Prałata Jego Świątobliwości; zaś przez Prezydenta Rzeczy Pospolitej Polskiej został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.
Jest laureatem m.in.:
▫️Honorowej Nagrody Miasta Wągrowca;
▫️Nagrody Wielkopolanin A.D. 2000;
▫️Nagrody Powiatu Wągrowieckiego „Złota Pieczęć”;
▫️Nagrody Pokojowej niemieckiej organizacji KIWANIS;
▫️NagrodyZłotego Znaku Związku Ochotniczych Straży Pożarnych
▫️NagrodyMedalu XXX-lecia Restytucji Orderu Świętego Stanisława Biskupa Przeoratu Wielkopolskiego
Został także wyróżniony odznaczeniem honorowym „Za zasługi dla rozwoju Województwa Wielkopolskiego”; otrzymał także odznaczenia za zasługi w opiece paliatywnej, za działalność charytatywną, solidność i wytrwałość w niesieniu pomocy osobom chorym i ubogim.
Do ks. prałata Andrzeja Rygielskiego trafiła też statuetka „Solidna Firma” w III edycji Programu Gospodarczo-Konsumenckiego, otrzymał zaszczytne wyróżnienie - Order ECCE HOMO, tym orderem przyłączył się do grona odznaczonych, wyjątkowych osobliwości jak np. Jana Pawła II, Dalajlamy i wielu innych. Prałat został wpisany do Encyklopedii 100 Wybitnych Wielkopolan.
W 2015 roku ukazała się książka z serii „Zeszyty Biograficzne”, pt. „Ks. Andrzej Rygielski proboszcz Parafii pw. św. Wojciecha w Wągrowcu”.
W społeczności wągrowieckiej ksiądz Prałat Andrzej Rygielski postrzegany jest, jako budowniczy, społecznik, człowiek wrażliwy na cierpienie innych. Tworząc hospicjum, jadłodajnię i noclegownię wiedział, że to najlepsza droga do głoszenia Ewangelii. Zgromadził wokół siebie ludzi, w tym dzieci i młodzież, chcących pomagać i pracować na rzecz innych.
Przez wszystkie lata swojej pracy duszpasterskiej, pojmowanej, jako posłannictwo Boże, służył i nadal ofiarnie służy społeczeństwu. Swoim talentem organizacyjnym, dobrocią, sumiennością, uporem i hartem ducha w realizowaniu przedsięwzięć wskazuje właściwy wymiar miłości bliźniego. Dał się poznać, jako znakomity organizator, budowniczy i inicjator wielu akcji społecznych, w pełni otwarty na potrzeby drugiego człowieka. Celem jego działalności zawsze była i jest pomoc ludziom ciężko chorym, bezdomnym, samotnym, niepełnosprawnym, biednym i niezaradnym życiowo.
Tym samym Ksiądz Prałat spełniał przesłanie Jana Pawła II: „Człowiek realizuje się dopiero wtedy, kiedy staje naprzeciw drugiego człowieka i umie zaradzić jego potrzebom…”.
Materiał wideo