Wczoraj w Łeknie odbyły się okolicznościowe uroczystości, w których uczczono Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej.
Święto zostało ustanowione dla upamiętnienia mieszkańców polskich wsi za ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej, za pomoc udzielaną uciekinierom, osobom ukrywającym się przed prześladowaniami i wysiedlanym, za walkę w oddziałach partyzanckich, za żywienie mieszkańców miast i żołnierzy podziemnego państwa polskiego.
Obchody rozpoczęły się o godz. 1100 mszą św. w intencji mieszkańców wsi oraz działaczy ruchu ludowego w kościele pw. Św. Ap. Piotra i Pawła w Łeknie.
Po mszy świętej uroczystość przeniosła się na targowisko „Mój Rynek”, gdzie po odśpiewaniu "Roty" uroczystą salwę armatnią upamiętniającą pamięć mieszkańców polskich wsi wystrzelił Edward Łopata.
W okolicznościowych przemówieniach posła Krzysztofa Paszyka, starosty Tomasza Kranca oraz wójta Przemysława Majchrzaka, podkreślano, iż zbrodnicze represje z przeszłości powinny być przestrogą dla nas tutaj i teraz, a obchody upamiętniające mieszkańców wsi, którzy walczyli w obronie ojczyzny, i tych, którzy zostali bestialsko zamordowani, w tym roku mają szczególne znaczenie z uwagi na wojnę i na ludobójstwo, które odbywa się za naszą wschodnią granicą.
Zwieńczeniem uroczystości był wykład okolicznościowy wygłoszony przez historyka i regionalistę Błażeja Cisowskiego, radnego Powiatu Obornickiego.
Uroczystość zakończył słodki poczęstunek przygotowany przez KGW Bracholin. Organizatorem uroczystości był Samorząd Gminy Wągrowiec oraz Zarząd Miejsko-Gminny Polskiego Stronnictwa Ludowego w Wągrowcu i Towarzystwo im. Stanisława Mikołajczyka Oddział w Wągrowcu.