Organy ścigania zajmą się osobami, które wyłudzają dodatek węglowy. Oszustów mają wykryć urzędnicy i zawiadomić policję lub prokuraturę, jeżeli tego nie zrobią i wypłacą pieniądze, sami narażą się na odpowiedzialność karną.
Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa skierowała pismo do samorządów. Chodzi o dodatek węglowy, minister informuje o odpowiedzialności karnej i sugeruje, aby włodarze powiadamiali organy ścigania.
- Wnioskodawcom, którzy składają wnioski o dodatek węglowy, przedstawiając w nich nieprawdziwe informacje, grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. W tym kontekście zwracam szczególną uwagę kluczową na rolę gmin w procesie przyznawania dodatków. W świetle niepokojących informacji o próbach wyłudzenia dodatków, przez wnioskodawców sztucznie dzielących gospodarstwa domowe, gminy są zobowiązane do starannej weryfikacji składanych wniosków o dodatek węglowy oraz danych w nich zawartych — napisała do wójtów, burmistrzów i prezydentów miast minister Anna Moskwa.
W przypadku wątpliwości w zakresie prawdziwości informacji przedstawionych przez wnioskodawcę we wniosku gmina zobowiązana jest do wyjaśnienia stanu faktycznego.
- W przypadku stwierdzenia przez gminę, że wnioskodawca zamieścił we wniosku informacje niezgodne ze stanem faktycznym, niezbędne jest zawiadomienie organów ścigania oraz odmowa wypłaty dodatku węglowego. Jeżeli gmina tego nie zrobi, kierownik jednostki sektora finansów publicznych naraża się na odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych — tłumaczy Anna Moskwa, Minister Klimatu i Środowiska.
Brak rzetelnej weryfikacji wniosków o dodatek węglowy ma przełożenie na wysokość wnioskowanych środków do wojewodów, co nie tylko grozi nieprawidłowym ich wydatkowaniem, ale także spowoduje, że może zabraknąć środków dla uczciwych wnioskodawców, którzy złożą wnioski w późniejszym terminie. Będzie to w końcowym rozrachunku działanie na szkodę gminy i jej mieszkańców.
Minister Moskwa zaznacza, że w każdym przypadku złożenia kilku wniosków o wypłatę dodatku węglowego na jednym adresie, gmina ma obowiązek wykorzystać wszystkie dostępne w jej zasobach informacje, zgromadzone m.in. w ramach udzielania innych świadczeń opiekuńczych, socjalnych, w tym dodatku osłonowego, jak również informacje dostarczane przez samych mieszkańców na potrzeby złożenia deklaracji dot. wywozu odpadów.
Jednocześnie warto podkreślić, że obecnie w parlamencie procedowane są zmiany do ustawy o dodatku węglowym, które pozwolą na ograniczenie procederu wyłudzania dodatków węglowych. Zmiany te obejmują przede wszystkim doprecyzowanie, że spod jednego adresu powinien być złożony wniosek o jeden dodatek, a w przypadku złożenia więcej wniosków – dodatek powinien zostać przyznany temu wnioskodawcy, który złożył wniosek jako pierwszy.
Co istotne, czas na wypłatę dodatku zostanie wydłużony do 2 miesięcy.