W sobotę, 12 kwietnia w restauracji „Dobra Truskawka”, odbyły się uroczystości jubileuszowe z okazji 25-lecia istnienia Międzygminnego Składowiska Odpadów Komunalnych (MSOK) w Kopaszynie.
W wydarzeniu uczestniczyli udziałowcy spółki, przedstawiciele władz samorządowych, pracownicy oraz zaproszeni goście. Obchody były okazją do podsumowania ćwierćwiecza działalności i spojrzenia w przyszłość jednej z najważniejszych spółek komunalnych.
Wśród gości znalazł się jeden z założycieli spółki ówczesny burmistrz Wągrowca Stanisław Wilczyński oraz były prezes MSOK Tomasz Napiecek.
Prezes MSOK Waldemar Szygenda, w wystąpieniu podsumowującym działalność spółki, przypomniał drogę, jaką przeszła firma od momentu jej powstania.
– Kiedy śmieci przestały być śmieciami, a stały się odpadami – to był moment przełomowy – mówił prezes, akcentując wagę zmiany podejścia do gospodarki komunalnej w Polsce.
Początki na styku trzech sołectw
Początki MSOK sięgają końca lat 90. W 1999 roku, na pograniczu Toniszewa, Nowego i Kopaszyna, uruchomiono nowoczesne składowisko odpadów, którego budowa pochłonęła ponad 1,5 mln zł. Już rok później, 3 kwietnia 2000 roku, podpisano akt notarialny o powołaniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, którą utworzyły Miasto Wągrowiec, Gmina Wągrowiec oraz Miasto i Gmina Skoki.
W kolejnych latach do MSOK dołączały kolejne samorządy – finalnie aż 15 gmin z czterech powiatów (wągrowieckiego, chodzieskiego, obornickiego i gnieźnieńskiego), co przełożyło się na obsługę niemal 150 tysięcy mieszkańców. Aktualnie jest 14 udziałowców, bo od 2023 roku udziałowcem przestała być gmina Wapno.
Rewolucja śmieciowa i budowa zakładu
Prawdziwy przełom przyniósł rok 2013 – tzw. „rewolucja śmieciowa” zmieniła strukturę odpowiedzialności za odpady w Polsce. Gminy stały się właścicielami odpadów, co wymusiło na spółkach komunalnych dostosowanie się do nowych warunków.
MSOK, reagując na zmiany, rozpoczął budowę Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Nowych Toniszewie-Kopaszynie. Inwestycja, której wartość przekroczyła 57,5 mln zł, została współfinansowana z funduszy unijnych i wsparcia Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Uroczyste otwarcie zakładu odbyło się 20 kwietnia 2015 roku.
Zakład wyposażono w dwie linie sortownicze, kompostownie (w systemie zamkniętym i pryzmowym), nową nieckę składowiska oraz kompleksową infrastrukturę. Rocznie przetwarza się tam ok. 40 tys. ton odpadów.
Rozwój i nowe kierunki
W ostatnich latach MSOK nie tylko utrzymał stabilność finansową, ale też inwestował w rozwój usług. W 2024 roku zakupiono nowoczesne pojazdy do odbioru odpadów, w tym śmieciarki, hakowiec oraz pojazd elektryczny. Dzięki temu od lipca 2024 roku MSOK rozpoczął samodzielny odbiór odpadów w gminie Mieścisko, a od stycznia 2025 roku – także w gminie Margonin.
Prezes Waldemar Szygenda podkreślał, że sukces spółki to przede wszystkim efekt zaangażowania ludzi.
– To nie tylko maszyny, nie tylko infrastruktura, ale przede wszystkim pracownicy, którzy codziennie „polerują blask naszej dwudziestopięciolatki” – powiedział, kończąc swoje wystąpienie.
Podziękowania i życzenia
Jubileusz był doskonałą okazją do podziękowań – zarówno dla obecnych, jak i byłych pracowników, samorządowców, członków rady nadzorczej oraz partnerów instytucjonalnych. Życzenia dla MSOK-u płynęły m.in. od posła RP Henryka Szopińskiego, przedstawicieli władz wojewódzkich i zaproszonych gości.
Uroczystość zakończyła się symbolicznym toastem wzniesionym za dalszy rozwój spółki, która – jak podkreślono – stała się jednym z filarów gospodarki odpadami w regionie.