Coraz więcej ludzi interesuje się umocnieniami zamkami, twierdzami i umocnieniami obronnymi. Także tegoroczne obchody Europejskich Dni Dziedzictwa Kulturowego odbywają się pod hasłem: „Zabytkom na odsiecz! Szlakiem grodów, zamków i twierdz”. W ramach ich obchodów w wągrowieckiej Opatówce na otwarto wystawę „Polskie umocnienia obronne z 1939 r w rejonie Gołańcz – Wągrowiec”.
Warto wspomnieć, że w naszym rejonie zachowało się 5 schronów w okolicach Dobieszewka koło Wapna, 7 fortyfikacje w okolicach Gołańczy i Podjezierza oraz nad jeziorami w Laskownicy, Bukowcu i Wągrowcu. Umocnienia te nie zostały wykorzystane w trakcie kampanii wrześniowej 1939 r. ale stanowią pamiątkę wydarzeń sprzed 70 lat. Są także przykładem polskiej wojskowej sztuki inżynieryjnej z tego okresu. Na wystawie zaprezentowano 12 makiet przedstawiających polskie fortyfikacje polowe oraz ich lokalizacje w terenie. Są także obecne fotografie obiektów oraz części ich wyposażenia. Uzupełnienie wystawy stanowią militaria, publikacje o fortyfikacjach oraz zdjęcia wydarzeń w Wągrowcu z okresu przed wybuchem II wojny światowej.
W sobotę 26 września przy bunkrze w Chawłodnie – Pojezierzu koło Gołańczy zaplanowano piknik historyczny. Rozpocznie się o 10 – zwiedzaniem wystawy w wągrowieckim Muzeum Regionalnym. Od 11 będzie możliwość zwiedzania zamku w Gołańczy nad Jeziorem Smolary – z przewodnikiem. Od 12 do 14 zaplanowano pieszą wycieczkę szlakiem gołanieckich fortyfikacji. O 14 rozpocznie się piknik przy bunkrze z ogniskiem i pieczeniem kiełbasek. O 17 odbędzie się inscenizacja walki o bunkry w wykonaniu grup rekonstrukcji historycznej. Natomiast w niedzielę, 27 w września organizatorzy zapraszają na wycieczkę do Dobieszewka, gdzie zachowało się 5 schronów oraz do byłej Kopalni Soli w Wapnie. Warto dodać, że ekspozycję o fortyfikacjach w wągrowieckim muzeum będzie można oglądać do 8 listopada.
Redakcja Portalu WRC nie odpowiada za publikowane treści w module komentarze.
Przed dodaniem wpisu zapoznaj się z REGULAMINEM!