Pytanie Internauty do prawnika: Czy istnieje możliwość odzyskania alimentów sprzed 35 lat? Ojciec zostawił mamę tuż po moich narodzinach, o czym dowiedziałem się jakiś czas temu.
Agnieszka Budka, radca prawny
Osoba, która jest uprawniona do alimentów, musi liczyć się z tym, że roszczenie o zapłatę alimentów ulega przedawnieniu.
Przedawnienie jest związane z upływem czasu. Rozpoczyna ono swój bieg od momentu wymagalności roszczenia, czyli od chwili kiedy możliwe jest dochodzenie spełnienia roszczenia. Po upływie terminu przedawnienia roszczenia osoba, która jest zobowiązana do jego spełnienia, może skutecznie uchylić się od uczynienia temu zadość.
Zgodnie z przepisami Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego, roszczenia o świadczenia alimentacyjne przedawniają się z upływem trzech lat. Oznacza to, że można wystąpić do sądu o tzw. zaległe alimenty za okres trzech lat wstecz – przed wniesieniem pozwu. Trzeba jednak pamiętać o kilku kwestiach.
Ustanowienie trzyletniego terminu przedawnienia roszczeń alimentacyjnych nie oznacza, iż każda osoba dochodząca alimentów będzie mogła wystąpić z roszczeniem o zasądzenie alimentów za cały ten okres tj. za okres trzech lat przed wniesieniem pozwu. Można bowiem domagać się zasądzenia alimentów zaległych w takim zakresie, w jakim mają one służyć zaspokojeniu bieżących potrzeb osoby ich dochodzącej spłacie zobowiązań zaciągniętych na ich zaspokojenie. Wynika to z zasady, że alimenty służą zaspakajaniu bieżących potrzeb, a zatem obowiązek alimentacyjny wygasa w zakresie już zaspokojonych potrzeb uprawnionego. Dochodząc alimentów za okres przed wniesieniem pozwu o ich zasądzenie należy tym samym wykazać, że istnieją dotychczas niezaspokojone potrzeby, wskazać je oraz wysokość kwoty potrzebnej dla ich zaspokojenia.
Inaczej przedstawia się kwestia alimentów gdy są stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu, czy też zawartą ugodą. Wówczas przedawniają się z upływem dziesięciu lat w przypadku alimentów za okres przed wydaniem wyroku, a z upływem trzech lat za alimenty należne po wydaniu wyroku. Świadczenia alimentacyjne co do zasady płatne są w odstępach miesięcznych. W związku z tym okres przedawnienia za każdy miesiąc biegnie osobno. Tym samym każda z rat alimentacyjnych przedawnia się w innym terminie.
Odpowiedzi udzieliła Agnieszka Budka, radca prawny.
Jeżeli masz pytanie, na które ma odpowiedzieć bezpłatnie prawnik,
napisz do nas:
Odpowiedzi na Portalu WRC udzielane są BEZPŁATNIE!
W temacie maila wpisz: PYTANIE DO PRAWNIKA a w treści zadaj pytanie.