Przed nami ostatni miesiąc 2020 roku. To moment, w którym warto poświęcić chwilę uwagi wierzytelnościom posiadanym przez nas wobec innych podmiotów.
Ewelina Pernet-Szóstak, adwokat
W 2018 roku do Kodeksu cywilnego wprowadzono szereg zmian w instytucji przedawnienia roszczeń. Zgodnie z jedną z tych zmian, koniec terminu przedawnienia przypada właśnie na ostatni dzień roku kalendarzowego, chyba że termin ten jest krótszy niż 2 lata.
Obecnie – jeśli przepis szczególny nie stanowi inaczej – terminy przedawnienia wynoszą:
🔸 6 lat – jest to tzw. termin podstawowy dla roszczeń majątkowych (przypomnijmy, że przed 2018 roku termin ten wynosił aż 10 lat),
🔸 3 lata – w przypadku roszczeń o świadczenia okresowe (np. zapłata czynszu przy umowie najmu, zapłata odsetek),
🔸 3 lata – w przypadku roszczeń, które są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Pamiętajmy jednak, że za każdym razem należy przeanalizować to, jaki stosunek prawny jest podstawą roszczenia i czy w danej sytuacji ustawodawca nie przewiduje innego terminu przedawnienia. Dla przykładu warto wskazać, chociażby na roszczenie wynajmującego przeciwko najemcy o naprawienie szkody z powodu uszkodzenia lub pogorszenia rzeczy, które ulega przedawnieniu już po upływie roku od dnia zwrotu rzeczy.
Warto również przypomnieć, że od 2018 roku krótszy – bo 6-letni – jest również termin przedawnienia roszczeń, które są stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu, innego organu powołanego do rozpoznawania określonych spraw, orzeczeniem sądu polubownego oraz roszczeń stwierdzonych ugodą zawartą przed sądem, sądem polubownym lub mediatorem i zatwierdzoną przez sąd. W przypadku, gdy orzeczenie obejmuje roszczenie o świadczenia okresowe, wówczas roszczenie o świadczenia należne w przyszłości podlega 3-letniemu terminowi przedawnienia.
Warto zatem jeszcze przed końcem tego roku pochylić się nad przysługującymi nami roszczeniami wobec innych podmiotów i rozważyć to, czy nie podjąć stosownych kroków prawnych, które umożliwią przerwanie biegu przedawnienia. Jeśli termin przedawnienia minie, nasz dłużnik będzie mógł bowiem skutecznie uchylić się od zaspokojenia naszych roszczeń.
Kancelaria Adwokacka Ewelina Pernet-Szóstak
ul. Kościuszki 18B, 62-100 Wągrowiec
kom. 606 858 374
Jeżeli masz pytanie, na które ma odpowiedzieć bezpłatnie prawnik,
napisz do nas:
Odpowiedzi na Portalu WRC udzielane są BEZPŁATNIE!
W temacie maila wpisz: PYTANIE DO PRAWNIKA a w treści zadaj pytanie.
Redakcja Portalu WRC nie odpowiada za publikowane treści w module komentarze.
Przed dodaniem wpisu zapoznaj się z REGULAMINEM!