Matka małoletniego dziecka utrudnia ojcu ustalone przez sąd kontakty z dzieckiem. Internauta chciałby wiedzieć, czy są środki prawne, które umożliwiają przymusową realizację tych kontaktów.
ODPOWIEDŹ PRAWNIKA |
Rodzice i dziecko mają nie tylko prawo ale i obowiązek utrzymywania za sobą kontaktów. Kontakty z dzieckiem obejmują w szczególności przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu), bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym środków komunikacji elektronicznej.
Rodzic, któremu utrudnia się ustalone przez sąd kontakty z małoletnim dzieckiem może skorzystać ze środków przymusu określonych w art. 598 (15) i 598 (16) kodeksu postępowania cywilnego. Jest to postępowanie dwuetapowe, najpierw sąd zagrozi rodzicowi, który utrudnia kontakty nakazaniem zapłaty określonej kwoty pieniężnej na rzecz osoby uprawnionej do kontaktu. Jeżeli rodzic nadal nie wypełnia swego obowiązku, sąd opiekuńczy nakaże mu zapłatę należnej sumy pieniężnej, ustalając jej wysokość stosownie do liczby naruszeń. Rozstrzygnięcie następuje w formie postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Wniosek składa się do sądu opiekuńczego tj. sądu rejonowego właściwego wg miejsca zamieszkania małoletniego dziecka. Do pisma trzeba załączyć odpis prawomocnego orzeczenia o kontaktach ze stwierdzeniem wykonalności.
Uzasadniając wniosek należy opisać okoliczności związane z utrudnieniem kontaktów, powołać dowody np. świadków. Jeżeli w związku z utrudnieniem kontaktu została wezwana policja, można jako dowód powołać notatkę urzędową sporządzoną przez funkcjonariuszy policji.
Redakcja Portalu WRC nie odpowiada za publikowane treści w module komentarze.
Przed dodaniem wpisu zapoznaj się z REGULAMINEM!