Rozwiązanie umowy o pracę z winy pracodawcy

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy. Internauta zwrócił się z pytaniem, czy można rozwiązać umowę z pracodawcą, jeżeli nie wypłaca on wynagrodzenia w terminie.


ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Pracownik ma prawo rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika art. 55 § 1 (1) Kodeksu Pracy.

Wypłata wynagrodzenia jest jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy. Zgodnie ze stanowiskiem Sądu Najwyższego wyrażonym w wyroku z dnia  4 kwietnia 2000 r.  I PKN 516/99 „Pracodawca, który nie wypłaca w terminie całości  wynagrodzenia, ciężko narusza swój podstawowy obowiązek z winy umyślnej, choćby z przyczyn niezawinionych nie uzyskał środków finansowych na  wynagrodzenia. Obowiązek wypłaty wynagrodzenia obciąża bowiem ryzyko  pracodawcy. Pracodawca odpowiada więc nie tylko na zasadzie winy, ale także na  zasadzie ryzyka. Jako klasyczny przykład ciężkiego naruszenia obowiązków przez  pracodawcę uznawane jest niepłacenie wynagrodzenia”. (Por. też  wyrok SN z dnia 24  października 2013 r. II PK 25/13 oraz L. Florek: Prawo pracy,  Warszawa 2010, s. 133).

Termin rozwiązania umowy

Pracownik może rozwiązać umowę ze skutkiem natychmiastowym w ciągu miesiąca od dowiedzenia się przez niego o niewypłaceniu  wynagrodzenia w terminie. W przypadku wielokrotnego naruszenia podstawowego  obowiązku pracodawcy w postaci niewypłacania wynagrodzenia termin 1 miesiąca  powinien być liczony od momentu dowiedzenia się o tym przez pracownika.  Termin ten jest zachowany, gdy pracownik składa oświadczenie o rozwiązaniu umowy w ciągu miesiąca od  dnia ostatniego naruszenia obowiązku przez pracodawcę (por. orzeczenie Sądu  Najwyższego z dnia 8 sierpnia 2006 r., I PK 54/06).

Co powinno zawierać oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę?

Oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia wymaga  formy pisemnej. Należy podać dokładnie przyczynę rozwiązania umowy.

Przykład: „Na podstawie art. 55 § 1 (1) Kodeksu Pracy  rozwiązuję z dniem 02.09.2014r. umowę o pracę zawartą w dniu 01.08.2014r. bez  zachowania terminu wypowiedzenia. Przyczyną rozwiązania umowy o pracę  jest  ciężkie naruszenie przez pracodawcę podstawowego obowiązku  wobec pracownika tj. niewypłacenia w terminie wynagrodzenia za pracę za miesiąc sierpień 2014r.”

Prawo do odszkodowania

Pracownikowi, który  rozwiązał umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a jeżeli umowa o pracę została zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy - w wysokości wynagrodzenia za okres 2 tygodni.

Przykład: Pracownik jest zatrudniony u pracodawcy 4 lata na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony  i otrzymuje wynagrodzenie  w kwocie 3000zł brutto, pracownik rozwiązał w trybie natychmiastowym umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy,  w tej sytuacji  ma on prawo do odszkodowania w wysokości 9000zł brutto, gdyż  okres wypowiedzenia wynosiłby 3 miesiące.


REKLAMA

Portal WRC

  • Portal WRC powstał w 2009 roku
  • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
  • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
  • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
  • Telefon: +48 503 142 937
  • mail: [email protected]
  • Zobacz nasz profil na:

Reklama

  • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
  • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
  • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
  • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

Na skróty