Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy a wynagrodzenie

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia a prawo do wynagrodzenia. Urlop bezpłatny tylko na wniosek pracownika.


Stan faktyczny: „Pracodawca wręczył mi wypowiedzenie umowy o pracę i zwolnił mnie z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. W świadectwie pracy wpisano, że korzystałam z urlopu bezpłatnego. Nie składałam jednak takiego wniosku.”

Pytanie: Czy za okres wypowiedzenia, jeżeli na żądanie pracodawcy pracownik nie świadczył pracy przysługuje wynagrodzenie? Czy pracodawca może „zmusić” pracownika do wzięcia urlopu bezpłatnego? Czy pracodawca mógł w świadectwie pracy umieścić informację, że korzystałam z urlopu bezpłatnego, jeżeli takiego wniosku nie składałam? Co powinnam w tej sytuacji zrobić?

Odpowiedź:

Zdarza się, że Pracodawcy zwalniają pracowników od obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. Sąd Najwyższy w wyroku z 4 marca 2009 r. stwierdził, że pracodawca nie może według własnego jednostronnego i swobodnego uznania zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, czyli bez świadczenia pracy (II PK 202/08). Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia jest dopuszczalne tylko i wyłącznie na podstawie zgodnego porozumienia stron stosunku pracy. Pracownik zatem powinien wyrazić zgodę na taką propozycję pracodawcy. Najlepiej, aby takie oświadczenie pracodawca i pracownik złożyli na piśmie.

Pracownikowi, który został zwolniony przez pracodawcę z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia przysługuje wynagrodzenie. Jest to wyjątek od zasady, że wynagrodzenie pracownikowi przysługuje jedynie za pracę faktycznie wykonaną. Jeżeli pracodawca nie zapłaci wynagrodzenia dobrowolnie, to pracownik może wystąpić na drogę sądową.

Urlop bezpłatny zgodnie z art. 174 § 1 Kodeksu Pracy jest udzielany na żądanie pracownika. Pracodawca nie może bez wniosku pracownika udzielić mu urlopu bezpłatnego. Kodeks Pracy w art. 167 (1) dopuszcza jedynie możliwość skierowania pracownika w okresie wypowiedzenia na urlop wypoczynkowy, który ma charakter odpłatny.

Udzielenie urlopu bezpłatnego bez wniosku pracownika jest prawnie bezskuteczne.

W tej sytuacji należy wystąpić do pracodawcy w terminie 7 dni od otrzymania świadectwa pracy z wnioskiem o jego sprostowanie, zawiera ono bowiem nieprawdziwą informację o korzystaniu przez pracownika z urlopu bezpłatnego. Jeżeli pracodawca nie przychyli się do wniosku o sprostanie świadectwa pracy, pracownik może wystąpić na drogę sądową.

Zadaj pytanie prawnikowi i poczekaj na publikację odpowiedzi na łamach Portalu WRC
Swoje pytanie wyślij na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., porady udzielane są bezpłatnie!


REKLAMA

Portal WRC

  • Portal WRC powstał w 2009 roku
  • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
  • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
  • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
  • Telefon: +48 503 142 937
  • mail: [email protected]
  • Zobacz nasz profil na:

Reklama

  • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
  • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
  • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
  • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

Na skróty