Zwrot nakładów poniesionych w trakcie małżeństwa

Kolejna odpowiedź prawnika na Wasze pytanie. Tym razem odpowiedź przygotowała Beata Koczorowska-Muszyńska, radca prawny.

Jeżeli masz pytanie, na które ma odpowiedzieć prawnik,
napisz do nas: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. i poczekaj na odpowiedź.
Odpowiedzi publikujemy na Portalu WRC - BEZPŁATNIE!
W temacie maila wpisz: PYTANIE DO PRAWNIKA a w treści zadaj pytanie.
Beata Koczorowska-Muszyńska
radca prawny

Opis problemu.

Internauta w trakcie trwania małżeństwa zamieszkał w domu rodzinnym małżonki, który po ślubie małżonkowie wyremontowali po zaciągnięciu kredytu. W małżeństwie pracował jedynie Internauta, więc umowa kredytu została zawarta tylko przez niego.

Po rozwodzie Internauta wyprowadził się z wyremontowanego domu, ale do spłaty pozostał mu kredyt. Dodatkowo po rozwodzie była małżonka utrudnia Internaucie kontakt z dziećmi. Internauta pyta, co może zrobić?

Odpowiedź prawnika.

W tej sprawie można podjąć kilka działań. Pierwsze dotyczy podziału majątku wspólnego po rozwodzie, jeśli taki majątek małżeństwo zgromadził w trakcie trwania małżeństwa. Po drugie można żądać zwrotu nakładów koniecznych na nieruchomość osoby trzeciej w tym np. teściów bądź małżonki, jeśli nakłady poczyniono na rzecz jej majątku osobistego. Po trzecie w celu wyegzekwowania od byłej małżonki realizowania kontaktów z dziećmi Internauta może złożyć do Sądu wniosek o zagrożenie nakazaniem zapłaty.

I. Podział majątku wspólnego.

Byli małżonkowie po rozwodzie mogą porozumieć się co do podziału majątku wspólnego i podzielić go fizycznie pomiędzy siebie. W sytuacji, gdy podział ten jest pomiędzy nimi uzgodniony, mogą to uczynić przed Notariuszem, który sporządzi umowę o podział majątku wspólnego.

Natomiast w przypadku, gdy byli małżonkowie nie dojdą do porozumienia, bądź gdy jeden z małżonków chce, aby Sąd ustalił, że jego udział w majątku wspólnym jest większy, gdyż w większym stopniu przyczynił się do powstania tego majątku (art. 43 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego), wówczas należy złożyć w Sądzie wniosek o podział majątku wspólnego, wskazując propozycję tegoż podziału.

II. Zwrot nakładów koniecznych na nieruchomość osoby trzeciej

W sytuacji, gdy zamieszkujemy na nieruchomości nienależącej do nas, a remontujemy ją i tym samym zwiększamy jej wartość wówczas po wyprowadzeniu się z tej nieruchomości np. po rozwodzie, możemy wnosić tzw. zwrot nakładów koniecznych. Zakładając, że właścicielem nieruchomości jest np. była żona, wówczas na podstawie art. 45 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego można od niej żądać, aby zwróciła wydatki i nakłady poczynione z majątku wspólnego na jego majątek osobisty. Podobnie, jeśli na majątek wspólny wydatkowaliśmy środki pieniężne pochodzące z naszego majątku osobistego, wówczas również możemy żądać zwrotu tych nakładów.

W przypadku, gdy zamieszkaliśmy u teściów i wspólnie z byłą żoną poczyniliśmy nakłady na ich nieruchomość, np. wyremontowaliśmy dom, wówczas również możemy od teściów żądać zwrotu ww. środków finansowych na podstawie art. 226 § 1 Kodeksu cywilnego.

III. Wniosek o zagrożenie nakazem zapłaty

Często zdarza się, że po rozwodzie dziecko pozostaje pod opieką matki, która w różny sposób utrudnia byłemu mężowi kontakt z dziećmi, czy to w postaci unikania tych kontaktów, czy też wykonuje je w sposób niewłaściwy. W takich przypadkach nie należy się zniechęcać, ale zacząć działać, gdyż Sąd na wniosek osoby uprawnionej do kontaktów z dziećmi może ukarać matkę, która utrudnia taki kontakt ojcu.

Wobec tego Internauta może złożyć do Sądu wniosek o zagrożenie nakazem zapłaty, na podstawie którego Sąd w kierunku rodzica nierealizującego kontaktów z dzieckiem wyda najpierw swoiste ostrzeżenie. Dopiero po dalszym nierealizowaniu zasądzonych w Wyroku lub w Ugodzie sądowej kontaktów z dziećmi, Sąd może nałożyć na osobę nierealizującą kontaktów z dziećmi oznaczoną sumę pieniędzy na rzecz osoby, której taki kontakt z dziećmi został utrudniony, ustalając przy tym wysokość ww. sumy stosownie do liczby naruszeń (art. 59816 Kodeksu postępowania cywilnego).



REKLAMA

Portal WRC

  • Portal WRC powstał w 2009 roku
  • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
  • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
  • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
  • Telefon: +48 503 142 937
  • mail: [email protected]
  • Zobacz nasz profil na:

Reklama

  • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
  • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
  • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
  • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

Na skróty