Jak uzyskać od pracodawcy dofinansowanie na zakup okularów? Ile może wynieść kwota dofinansowania? Odpowiada Agnieszka Budka, radca prawny.
Jeżeli masz pytanie, na które ma odpowiedzieć prawnik, napisz do nas: Odpowiedzi na Portalu WRC udzielane są BEZPŁATNIE! W temacie maila wpisz: PYTANIE DO PRAWNIKA a w treści zadaj pytanie. |
Agnieszka Budka, radca prawny |
Dofinansowanie przez pracodawcę zakupy okularów korygujących dla pracownika wynika z regulacji zawartych w Kodeksie pracy. Chodzi o przepis dotyczący obowiązku dostarczenia przez pracodawcę pracownikowi nieodpłatnie środków ochrony indywidualnej zabezpieczających przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy.
Pracodawca ma obowiązek zrefundowania okularów, gdy badania okulistyczne przeprowadzone w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.
Pracownik, który chce ubiegać się o dofinansowanie okularów, musi spełniać następujące warunki:
• musi wykonywać pracę przed komputerem;
• czas pracy wykonywanej przed komputerem musi wynosić co najmniej 4 godziny w ciągu całego dnia pracy;
• konieczność noszenia okularów musi zostać udokumentowana oświadczeniem lekarskim.
Oświadczenie o potrzebie noszenia okularów przez pracownika lekarz powinien wydać w trakcie badań profilaktycznych. Przy czym w przypadku dofinansowania okularów nie ma znaczenia fakt, czy pracownik będzie musiał nosić okulary przez cały dzień, czy też tylko do pracy przy komputerze.
Ile może wynosić kwota dofinansowania?
Tej kwestii nie regulują żadne przepisy. Zazwyczaj wysokość dofinansowania ustala się zgodnie z obowiązującymi w firmie wewnętrznymi przepisami i regulaminami. Znaczenie mają też ceny standardowych szkieł i oprawek dostępnych na rynku. Natomiast gdy pracownika nie zadowala podstawowa wersja okularów, którą finansuje pracodawca, wówczas możliwe są dwa rozwiązania. Pracodawca może zgodzić się na dofinansowanie okularów w wyższym standardzie niż podstawowe, jest to jednak jedynie dobra wola pracodawcy. Jeżeli pracodawca jej nie wykaże, pracownik może zakupić droższe okulary, ale kwotę wykraczającą poza dofinansowanie musi pokryć z własnej kieszeni. Warto dodać, że kwestia dofinansowania soczewek kontaktowych wygląda tak samo, jak w przypadku dofinansowania okularów w wyższej cenie. Polskie przepisy nie nakazują dofinansowania przez pracodawcę zakupu szkieł kontaktowych, jeśli jednak pracodawca wykaże dobrą wolę, może sfinansować zakup szkieł kontaktowych przez pracownika.
Warto dodać, że pracownik ma prawo dofinansowania zakupu okularów korygujących wzrok bez względu na długość okresu przepracowanego u danego pracodawcy.