Dwie wągrowieckie szkoły otrzymały bezzwrotne wsparcie finansowe z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego. Łącznie to 24 000 złotych.
To 80% kosztów zadania realizowanego przez Szkołę Podstawową nr 1 oraz Szkołę Podstawową nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Wągrowcu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025.
Otrzymane wsparcie szkoły będą mogły przeznaczyć między innymi na zakup książek, będących nowościami wydawniczymi, w szczególności książek historycznych, w tym poświęconych historii Polski XX wieku oraz lektur szkolnych.
Szkoły mogą także dzięki tym środkom promować czytelnictwo poprzez zakup książek będących nagrodami dla dzieci biorących udział w konkursach czytelniczych. Wykaz pozycji książkowych zaplanowanych do zakupu ma być opracowywany wspólnie z radą rodziców i samorządem uczniowskim. Ma on uwzględniać potrzeby uczniów niepełnosprawnych.
W ramach tej edycji programu szkoły mogą również zakupić nowe elementy wyposażenia do bibliotek szkolnych, takie jak sprzęt komputerowy do wykorzystania przez nauczyciela bibliotekarza oraz siedziska i pufy dla dzieci.
Otrzymane przez miasto Wągrowiec wsparcie po 12 000 złotych dla każdej ze szkół stanowi maksymalną możliwą kwotę wsparcia. Pozostałe 20% zadania zostało zabezpieczone jako wkład własny przez wągrowiecki samorząd.
Zgodnie z wytycznymi programu, szkoły, które otrzymały dofinansowanie, mają obowiązek:
▫️ podjąć współpracę z bibliotekami publicznymi lub bibliotekami pedagogicznymi, obejmującą w szczególności planowanie zakupów książek i wymianę informacji o wydarzeniach promujących czytelnictwo organizowanych w placówkach wychowania przedszkolnego, bibliotekach szkolnych, bibliotekach pedagogicznych oraz bibliotekach publicznych;
▫️ zorganizować w czasie roku szkolnego co najmniej jedno wydarzenie promujące czytelnictwo z udziałem uczniów, w szczególności spotkanie z twórcami literatury, w tym dziecięcej i młodzieżowej;
▫️ uwzględnić tematykę wpływu czytania na rozwój dzieci i młodzieży podczas zorganizowanego przez szkołę co najmniej jednego spotkania z rodzicami;
▫️ zrealizować co najmniej jeden projekt edukacyjny na oddział w szkole z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki szkolnej;
▫️ dostosować organizację pracy bibliotek szkolnych do potrzeb uczniów, w szczególności przez umożliwienie uczniom wypożyczania książek również w czasie ferii zimowych i letnich.