Manipulowanie przy Budżecie Obywatelskim nie pomogło. W tym roku mieszkańcy zgłosili tylko trzy projekty.
Jutro rusza głosowanie w ramach IX edycji Wągrowieckiego Budżetu Obywatelskiego. W tym roku zgłaszanie projektów zostało przesunięte o prawie dwa tygodnie, burmistrz tłumaczył, że dodatkowe kilka dni pozwoli na przesłanie ciekawych pomysłów.
W trakcie losowania kolejności projektów, które będą rywalizowały o poparcie mieszkańców, okazało się, że mimo dodatkowego czasu mieszkańcy zgłosili tylko trzy projekty.
Po perturbacjach jakie miały miejsce w poprzednich latach, mieszkańcy mogą czuć się zniesmaczeni i przestali się angażować.
Warto tutaj dodać, że zadanie, które wygrało w 2020 roku pn.: "Budowa Skateparku w Parku 600-lecia" zostało zrealizowane dopiero po dwóch latach. Budowa, która miała kosztować 245 332,00 zł, wyniosła ostatecznie blisko pół miliona.
Zadaszenie Amfiteatru do dzisiaj nie zostało zrealizowane. W tym roku swoje głosy oddacie na:
▫️Projekt nr 1 - Wągrowiecki ogród zmysłów (sensoryczny).
Głównym założeniem projektu jest zbudowanie ogrodu sensorycznego, który będzie uzupełnieniem znanych nam form rehabilitacji i profilaktyki osób w każdym wieku. Ogród zmysłów jest zaprojektowany tak, aby celowo i w większym natężeniu, niż w zwykłym ogrodzie oddziaływać na nasze zmysły: smak, dotyk, zapach, słuch, wzrok. Na potrzeby warsztatów i lekcji np. przyrody czy ekologii w ogrodzie będzie wydzielona zadaszona altana z miejscami siedzącymi. Na ścieżki sensoryczne wybrane zostaną naturalne materiały wydające różne dźwięki i o różnej strukturze (kora, piasek, drewno, kamienie, szyszki, liście itp.) co może pomóc osobom niewidomym poruszać się po różnych nawierzchniach i wspomóc rozwój dzieci z zaburzeniami przetwarzania sensorycznego.
▫️Projekt nr 2 - Opracowanie dokumentacji projektowej na przebudowę ulicy Grunwaldzkiej w Wągrowcu.
Głównym celem zadania jest opracowanie projektu przebudowy ulicy Grunwaldzkiej, aby w przyszłości zapewnić mieszkańcom Wągrowca poprawę warunków bezpieczeństwa na drodze, zwiększyć komfort jazdy i poprawić walory estetyczne drogi. Dokumentacja projektowa powinna zawierać takie zadania, jak: wykonanie nowej konstrukcji jezdni, wydzielenie ciągów pieszo-rowerowych, wymianę oświetlenia drogowego, zagospodarowanie zieleni przydrożnej, regulację odwodnienia, uporządkowanie organizacji ruchu.
▫️Projekt nr 3 - Rynek Pełen Zieleni.
Głównym celem projektu jest przywrócenie zieleni na wągrowieckim Rynku. Ma on być osiągnięty poprzez dokonanie nasadzeń drzew wysokich, krzewów wieloletnich oraz innej zieleni, wykonanie projektu zieleni miejskiej z uwzględnieniem założeń urbanistycznych i architektury krajobrazu, wykonanie prac ziemnych, w tym wymiana części gruntu pod projektowane nasadzenia oraz prace brukarskie.
W Wągrowcu mieszkańcy w ramach budżetu obywatelskiego zgłaszają projekty, które powinna realizować gmina. Przykładem jest Projekt nr 2. Mieszkańcy w ramach BO 2023 chcą przygotować dokumentację na przebudowę ulicy Grunwaldzkiej. Czy to zadanie mieszkańców?
Tak czy inaczej, głosowanie startuje jutro.
Każda osoba uprawniona do głosowania może głosować tylko raz i oddać tylko jeden głos. W celu oddania ważnego głosu należy zaznaczyć wybrany przez siebie projekt, wpisać swój numer PESEL, zaznaczyć zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla potrzeb BO oraz oświadczenie o zapoznaniu się z Regulaminem. Następnie wystarczy kliknąć okienko "Oddaj głos".
System poinformuje o tym, czy głos został oddany prawidłowo. W przypadku kłopotów z oddaniem głosu można kontaktować się z Wydziałem Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji Miasta i Zdrowia Urzędu Miejskiego w Wągrowcu tel. 67 26 80 332.
Głosowanie odbędzie się na platformie konsultacyjnej TUTAJ. Ostateczne wyniki tegorocznej edycji poznamy 30 września.