Miejski Ośrodek Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych we współpracy ze szkołami podstawowymi realizuje projekt profilaktyczno-edukacyjny pod nazwą Przyjaźń, zamiast przemocy.
Projekt jest odpowiedzią na rosnącą skalę przemocy rówieśniczej, jaka dotyka dzieci i młodzież w wieku szkolnym. Jego celem jest poprawa relacji interpersonalnych wśród uczniów oraz eliminowanie przemocy rówieśniczej. Pierwsze zajęcia odbyli już liderzy ze Szkoły Podstawowej nr 1.
- Szkoła nie tylko edukuje, ale jest jednocześnie miejscem, gdzie można kształtować przekonania, zachowania uczniów i uczyć ich, jak radzić sobie z trudnościami w relacjach z innymi ludźmi. Ideą naszego projektu jest zaangażowanie młodych ludzi do aktywności prospołecznych, wobec grupy rówieśniczej – mówi Lidia Kozdęba kierownik MOPiRPA.
Adresatami działania są uczniowie klas 1-3 i klas 5 szkół podstawowych z terenu Wągrowca oraz ich rodzice/opiekunowie prawni.
Pierwsze zajęcia warsztatowe pod hasłem Poznajmy się lepiej - budowanie relacji w grupie rówieśniczej odbyły się w wągrowieckim Ośrodku w miniony piątek, 17 lutego. Wzięli w nich udział młodzieżowi liderzy z klas piątych Szkoły Podstawowej nr 1, a w kolejnych tygodniach uczestniczyć w nich będą uczniowie z pozostałych szkół podstawowych. Profilaktycy Ośrodka w piątkowe popołudnia będą przeprowadzać zajęcia w trzech blokach tematycznych:
I – Poznajmy się lepiej - budowanie relacji w grupie rówieśniczej (pierwszy miesiąc),
II – Nie bądź obojętny - REAGUJ I POMÓŻ (drugi miesiąc),
III – Przygotowanie do happeningu (trzeci miesiąc).
Zajęcia te mają pomóc młodzieżowym liderom w realizacji zajęć w swoich klasach. Będą one prowadzone podczas lekcji wychowawczych w poszczególnych klasach.
Równolegle z nimi wychowawcy najmłodszych klas w szkołach realizować będą lekcje profilaktyczne na podstawie karty pracy Nie tylko słowa. Przemoc ma wiele twarzy.
Natomiast rodzice zaproszeni zostaną na spotkania i debaty szkolne ze specjalistami, w trakcie których przedstawią oni najczęstsze przykłady zachowań agresywnych u dzieci. Wskażą ich potencjalne przyczyny. Podpowiedzą, jak stawiać granice dla takich zachowań i jak rozmawiać o tym z dzieckiem.
Dodatkowo 12 nauczycieli, w ramach AKADEMII PROFESJONALNEGO NAUCZYCIELA, weźmie udział w trzymiesięcznych kursach internetowych pt. Przeciwdziałanie agresji u dzieci i młodzieży oraz Cyberprzemoc i Cyberuzależnienie. Bezpieczni w Sieci. Jak unikać zagrożeń i dobrze korzystać z Internetu.
- Na zakończenie projektu w każdej szkole podstawowej uczniowie zorganizują happeningi dotyczące przeciwdziałania przemocy. Uczniowie będą też mogli podpisać deklarację, w której opowiedzą się za przyjaźnią, zamiast przemocy. Dodatkowo piątoklasiści biorący udział w projekcie wezmą udział w kulinarnych warsztatach integracyjnych – zapowiada Lidia Kozdęba.
Projekt realizowany jest przez Miejski Ośrodek Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz miejskie szkoły podstawowe w ramach Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla miasta Wągrowca na lata 2022-2025 r. i jest finansowany ze środków budżetu miasta Wągrowca pochodzących z opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych.