Firma UOS Drilling S.A. z Warszawy jest od 23 lutego 2023 roku oficjalnym dysponentem nieruchomości położonej pomiędzy oczyszczalnią ścieków a rondem Skockim.
Od tej chwili jest to plac budowy, na którym zostanie wykonany otwór poszukiwawczo-rozpoznawczy Wągrowiec GT-1 w celu ujęcia wód termalnych na terenie miasta.
- Miesiąc temu podpisaliśmy umowę, teraz przekazujemy plac budowy, a za kilka miesięcy – na początku drugiej połowy roku – będziemy mogli obserwować pierwsze prace wiertnicze. To, co jeszcze kilkanaście miesięcy temu wydawało się mrzonką, staje się rzeczywistością i już wkrótce dowiemy się, czy będziemy mieli szansę na to, by w przyszłości Wągrowiec stał się miastem samowystarczalnym w zakresie energetyki cieplnej – mówi burmistrz Wągrowca Jarosław Berendt.
W miesiącach poprzedzających odwiert firma UOS Drilling S.A. między innymi wyznaczy punkt wiercenia, przygotuje plac wiertni wraz z drogą dojazdową, wykona niezbędny dół zrzutowy oraz zamontuje urządzenia wiertnicze, które następnie podłączy do sieci energetycznej. Wykonanie samych prac wiertniczych potrwa około trzech miesięcy, a cały przedmiot umowy powinien być zrealizowany w okresie 11 miesięcy.
Przypomnijmy, że w ramach przedsięwzięcia pod nazwą „Wykonanie otworu poszukiwawczo-rozpoznawczego Wągrowiec GT-1 w celu ujęcia wód termalnych na terenie miasta Wągrowiec” zakłada się wykonanie otworu wiertniczego do głębokości 2 130 metrów (+-20%), z przeprowadzeniem szeregu badań, m.in. hydrogeologicznych, geofizycznych i laboratoryjnych.
Wągrowiec jest jedną z 15 gmin z całej Polski, które w ramach projektu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej otrzymały dofinansowania na realizację wielomilionowych inwestycji poszukiwania wód geotermalnych. Na to zadanie nasz samorząd otrzymał blisko 14 milionów bezzwrotnego dofinansowania.