W ostatnich latach wśród młodych osób mieszkających w Polsce rośnie zjawisko przemocy rówieśniczej, szczególnie tej o charakterze psychicznym.
W odpowiedzi na ten problem, Miejski Ośrodek Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (MOPiRPA) we współpracy z wągrowieckimi szkołami zrealizował po raz drugi projekt profilaktyczno-edukacyjny „Przyjaźń, zamiast przemocy!”. Celem projektu, którego podsumowanie miało miejsce 10 czerwca w Miejskim Domu Kultury w Wągrowcu, była poprawa relacji interpersonalnych wśród uczniów oraz zniwelowanie przemocy rówieśniczej.
Projekt, który rozpoczął się 19 stycznia br., obejmował uczniów klas 3, 5 i 7 szkół podstawowych z terenu Wągrowca – łącznie 846 uczniów, ich rodziców/opiekunów prawnych oraz nauczycieli. Jak podkreśla Lidia Kozdęba, kierownik MOPiRPA, szkoła to nie tylko miejsce zdobywania wiedzy, ale również doskonała platforma do kształtowania przekonań i zachowań uczniów oraz nauki radzenia sobie z trudnościami w relacjach międzyludzkich.
Główną ideą projektu było zaangażowanie młodych ludzi do aktywności prospołecznych wobec grupy rówieśniczej. Profilaktycy Ośrodka przez kolejne miesiące prowadzili dla młodzieżowych liderów z klas piątych zajęcia w trzech blokach tematycznych: „Poznajmy się lepiej - budowanie relacji w grupie rówieśniczej”, „Nie bądź obojętny - REAGUJ I POMÓŻ” oraz „Przygotowanie do happeningu szkolnego”.
Równolegle wychowawcy klas trzecich prowadzili lekcje profilaktyczne oparte na kartach pracy „Zobacz, zrozum, zareaguj”, a uczniowie mieli okazję wziąć udział w Międzyszkolnym Konkursie Profilaktycznym, przygotowując prace plastyczne. Najstarsi uczestnicy projektu – uczniowie klas siódmych – uczestniczyli w zajęciach „Bądź asertywny, nieagresywny” oraz „Nie zasłaniaj się ekranem”, na bazie których przygotowywali prezentacje multimedialne lub krótkie filmiki.
Rodzice i nauczyciele również aktywnie uczestniczyli w projekcie. Rodzice dowiadywali się, jak rozmawiać z agresywnymi dziećmi i jakie stawiać im granice. Nauczyciele z kolei wzięli udział w kursach internetowych „Przeciwdziałanie agresji u dzieci i młodzieży” oraz „Cyberprzemoc i Cyberuzależnienie. Bezpieczni w Sieci”.
Zakończenie projektu w każdej szkole podstawowej miało formę szkolnych happeningów, podczas których uczniowie opowiadali się za przyjaźnią poprzez różne formy artystyczne. W podsumowaniu projektu uczestniczyła burmistrz Wągrowca Alicja Trytt, która wyraziła uznanie dla pomysłodawców i uczestników projektu, wyrażając nadzieję na jego pozytywne efekty.
Projekt „Przyjaźń, zamiast przemocy!” był realizowany przez MOPiRPA oraz szkoły podstawowe Gminy Miejskiej Wągrowiec w ramach Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla miasta Wągrowca na lata 2022-2025, finansowany ze środków budżetu miasta pochodzących z opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych.
Redakcja Portalu WRC nie odpowiada za publikowane treści w module komentarze.
Przed dodaniem wpisu zapoznaj się z REGULAMINEM!