Wągrowiec przełamuje bariery

Otwarcie sali rehabilitacyjnej w Przedszkolu nr 2 przy ul. Powstańców Wlkp., bezpłatne przejazdy dla osób z orzeczoną znaczną i umiarkowaną niepełnosprawnością to pierwsze, zrealizowane już, przedsięwzięcia służące nowemu otwarciu się naszego miasta na rozwiązywanie problemów osób niepełnosprawnych.

Władze miasta zapowiadają otwarcie Wągrowca na osoby niepełnosprawne na trzech umownych frontach: przyjaznej administracji, dostosowanej infrastruktury i zreorganizowanej oświaty.

Na początku lat 90. ubiegłego wieku Wągrowiec był stawiany za przykład miasta przyjaznego osobom niepełnosprawnym. Miała na to wpływ zarówno obecność nowoczesnego ośrodka Wielspin, jak i polityka ówczesnych władz miejskich, konsekwentnie likwidujących wszelkie utrudnienia i bariery. W ostatnich latach polskie samorządy zrobiły niesamowity postęp w ułatwianiu życia ludziom niepełnosprawnym i Wągrowiec musi jak najszybciej dorównać współczesnym standardom, szczególnie w zakresie ułatwień dla najsłabszych grup: dzieci, ludzi starszych i osób niepełnosprawnych.

Już w przyszłym roku z inicjatywy Burmistrza Miasta Krzysztofa Poszwy powstanie w Urzędzie Miejskim Centrum Obsługi Mieszkańca. W punkcie, zlokalizowanym w holu na parterze budynku, każdy interesant będzie mógł załatwić wszelkie sprawy bez konieczności przemieszczania się po pokojach i piętrach magistratu. Co więcej, obsługujący centrum urzędnicy będą potrafili posługiwać się językiem migowym.

- Chciałbym, żeby głos osób niepełnosprawnych był bardziej słyszalny, bo to one najlepiej wiedzą, na jakie przeszkody napotykają w codziennym życiu. To właśnie z inicjatywy niepełnosprawnych mieszkańców naszego miasta ponad miesiąc temu  zdecydowałem o wprowadzeniu bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla wszystkich osób z orzeczoną znaczną i umiarkowaną niepełnosprawnością. Jestem otwarty na wszelkie tego typu sygnały - tłumaczy burmistrz Krzysztof Poszwa.

Jeśli będą takie możliwości, to miasto podejmie starania o pozyskanie środków z funduszy Unii Europejskiej na zakup przez Zakład Komunikacji Miejskiej busu do przewozu osób niepełnosprawnych, który mógłby pełnić rolę specjalnej taksówki, dowożącej potrzebujące osoby np. do lekarza. Wszystkie nowo powstające place zabaw posiadają również instalacje dedykowane dzieciom niepełnosprawnym, na bieżąco prowadzony jest przegląd ulic i obiektów miejskich pod kątem istniejących jeszcze barier.

O tym, że szczególną uwagę pod tym względem przywiązuje miasto do placówek oświatowych świadczy m.in. oddana właśnie do użytku sala rehabilitacyjna w Przedszkolu Nr 2 przy ul. Powstańców Wlkp. Gdzie tylko zaistnieje taka możliwość, tworzone będą oddziały integracyjne, miasto podpisało też porozumienie intencyjne w sprawie powołania niewielkiego przedszkola dedykowanego wyłącznie dzieciom niepełnosprawnym.


Portal WRC

  • Portal WRC powstał w 2009 roku
  • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
  • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
  • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
  • Telefon: +48 503 142 937
  • mail: [email protected]
  • Zobacz nasz profil na:

Reklama

  • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
  • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
  • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
  • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

Na skróty