30 czerwca zakończył się nabór ławników do sądów powszechnych na kadencję 2016-2019. W Wągrowcu zgłosiło się 7 kandydatów.
Wybór ławników do sądów powszechnych przeprowadza się co cztery lata. 30 czerwca zakończył się nabór na kadencję 2016-2019. Ławnik sądowy to nie byle jaka funkcja. W sądzie, podczas rozprawy, jego głos jest równy sędziemu zawodowemu.
Do Sądu Rejonowego w Wągrowcu zgłosiło się czterech kandydatów: Joanna Cholewińska – Pacholska, Joanna Maria Jeneralczyk, Karolina Koszna i Jadwiga Mianowska. Ostatecznie w wągrowieckim sądzie ławnikami zostaną dwie osoby.
Dodatkowo do Sądu Rejonowego w Gnieźnie do orzekania w zakresie prawa pracy zgłosiły się: Izabela Książkiewicz-Pawlak oraz Renata Maria Szymańska.
Do Sądu Okręgowego w Poznaniu do rozpoznawania spraw cywilnych I instancji zgłosił się Waldemar Wojciech Bocheński.
Na najbliższej sesji radni Rady Miejskiej w Wągrowcu podejmą uchwałę, na podstawie której Przewodniczący Rady Miejskiej w Wągrowcu Zbigniew Byczyński zasięgnie od Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu informacji o kandydatach.
Nie każdy może być ławnikiem
Sprawowanie funkcji ławnika ma przede wszystkim charakter prestiżowy. Świadczą o tym choćby wysokie wymagania stawiane przed kandydatami, którzy oprócz odpowiedniego wieku (ukończyli 30 lat, ale nie przekroczyli wieku 70 lat), wykształcenia (co najmniej wykształcenie średnie) i zebrania podpisów 50 osób posiadających czynne prawo wyborcze i popierających ich kandydaturę powinni charakteryzować się także „nieskazitelnym charakterem”.
Kompetencje jak sędziowie
Wysokie wymagania wobec kandydatów na ławników nie mogą jednak dziwić. Ławnicy w Polsce przy rozstrzyganiu spraw mają równe prawa z sędziami. Są niezawiśli, mogą przegłosować przewodniczącego składu sędziowskiego, sędziego zawodowego prowadzącego proces i wydać wyrok według swojego uznania.
Ile zarabia ławnik sądowy?
Zgodnie z prawem ławnik może być wyznaczony do udziału w rozprawach do 12 dni w ciągu roku, a liczba ta może być zwiększona tylko z ważnych przyczyn. Pracodawca zatrudniający ławnika jest obowiązany zwolnić go od pracy na czas wykonywania czynności w sądzie. Niemniej za czas zwolnienia od pracy ławnik zachowuje prawo do świadczeń wynikających ze stosunku pracy, nie dotyczy to jednak prawa do wynagrodzenia. Dodatkowo ławnicy zamieszkali poza siedzibą sądu otrzymują diety oraz zwrot kosztów przejazdu i noclegu według zasad ustalonych w tym zakresie dla sędziów.
Co jednak ważne ławnicy za czas wykonywania czynności w sądzie otrzymują rekompensatę pieniężną ze Skarbu Państwa, która obecnie wynosi około 60 zł za dzień pracy. Jak łatwo policzyć, najbardziej zapracowani ławnicy mogą liczyć na maksymalnie około 720 zł rekompensaty w roku.