Niepełen skład Komisji Rewizyjnej. Czy to koniec Rady Miejskiej w Wągrowcu i przedterminowe wybory?
Jednym z ustawowych obowiązków Rady Miejskiej jest utworzenie Komisji Rewizyjnej. Utworzenie tej komisji jest obowiązkowe, w przeciwieństwie do innych komisji, które Rada może tworzyć, ale nie musi.
Radni Rady Miejskiej w Wągrowcu nie zdołali powołać 5 członków Komisji Rewizyjnej. Przegłosowana uchwała powołuje tylko 4 członków komisji z klubu "Razem dla Wągrowca": Krzysztofa Bucholca, Krzysztofa Tyborskiego, Piotra Plewę i Dionizego Macioszka. Piątym kandydatem miał być kandydat klubu "Bliżej Ludzi" Jakub Zadroga. Jednak kandydatura Zadrogi została odrzucony w trakcie głosowania. W Komisji Rewizyjnej brakuje zatem jednego członka, a jej skład jest niekompletny.
Brak akceptacji przez radnych kandydata Jakuba Zadrogi stwarza wrażenie, że Rada narzuca niejako klubowi "Bliżej Ludzi" zmianę kandydata, jednak klub Zadrogi nie zamierza zmieniać kandydata.
Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym w art. 18a ust. 2 mówi, że w skład komisji rewizyjnej wchodzą radni, w tym przedstawiciele wszystkich klubów. Dodatkowo Statut gminy Wągrowiec zgodnie z Uchwałą nr XXVI/169/2013 z dnia 25 kwietnia 2013 roku w § 22. określa skład Komisji Rewizyjnej - § 22. 1. W skład Komisji Rewizyjnej wchodzi 5 radnych w tym przedstawiciele wszystkich klubów.
Zgodnie z przywołanym przepisem – komisja liczy 5 osób, a nie 4. Komisja Rewizyjna może działać w sposób skuteczny jedynie wtedy, gdy liczba jej członków zgodna jest z liczbą ustaloną w statucie.
Brak jednego członka w komisji to poważny problem.
Komisja Rewizyjna jako taka może działać, jednakże w trakcie jej posiedzeń nie mogą być podejmowane żadne uchwały czy też inne rozstrzygnięcia. Do czasu wyboru nowego członka komisji, będzie ona działać w składzie niezgodnym z postanowieniami Regulaminu Komisji Rewizyjnej, który jest integralną częścią statutu Gminy. Statut Gminy, jako akt prawa miejscowego jest powszechnie obowiązującym prawem, a więc organy wewnętrzne rady muszą działać zgodnie z jego postanowieniami, także tymi, które określają skład i liczebność danej komisji.
Radna Natalia Pałczyńska w trakcie sesji poprosiła Marzenę Borowińską, radcę prawnego Urzędu Miejskiego w Wągrowcu o komentarz. Pałczyńska zapytała, czy uchwała została podjęta zgodnie z obowiązującymi przepisami. Radna nie otrzymała odpowiedzi. Marzena Borowińska poprosił o zadanie pytania w formie pisemnej i w takiej też formie udzielona zostanie odpowiedź.
Uchwała została podjęta z istotnym naruszeniem obowiązującego prawa.
Podjęta przez radnych uchwała zostanie najprawdopodobniej zaskarżona do wojewody, który może ją uchylić. Sytuacja jest patowa. Komisja Rewizyjna w obecnym składzie nie może podejmować uchwał i innych rozstrzygnięć. Komisja Rewizyjna nie przygotuje zatem uchwały absolutoryjnej a Rada Miejska jej nie przegłosuje co będzie dużym problemem dla samego burmistrza. Dojdzie do prawdziwego paraliżu.
Utrzymywanie takiego stanu może skutkować wszczęciem przez organ nadzoru, w tym przypadku wojewoda, procedury przewidzianej w ustawie o samorządzie gminnym, tj. zawieszeniem Rady i wprowadzeniem komisarza co ostatecznie może doprowadzić do przedterminowych wyborów.