Biali mnisi - jak czasami nazywano cystersów - już czekają, aby w sobotę, 23 lipca, przejąć władzę w mieście i zaprosić mieszkańców Wągrowca i okolic w historyczną podróż.
To już kolejny raz kiedy na terenie klasztoru oo. Paulinów i parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Wągrowcu stanie średniowieczne miasteczko, w którym m.in. będzie można skorzystać z warsztatów dawnych rzemiosł. Specjaliści nauczą nas fachu garncarza, tkaczki, pokażą jak wygląda czerpanie papieru. Nie zabraknie oczywiście wojów, którzy rozbiją namioty i zaproszą do podziwiania swoich walk w obozowisku.
- Historia naszego miasta jest niezwykle piękna i ciekawa, dlatego Festyn Cysterski gromadzi tłumy ludzi. Jestem przekonany, że i w tym roku będzie podobnie, bo to wspaniała okazja na rodzinne spotkanie w niezwykłym klimacie naszych pradziadów – podkreśla burmistrz Krzysztof Poszwa, który przekazuje białym mnichom władzę w mieście na ten jeden wyjątkowy dzień.
A atrakcji oczywiście jest o wiele więcej. Poniżej przedstawiamy program XIX Wągrowieckiego Festynu Cysterskiego.
DZIEDZINIEC KLASZTORU
od godz. 14:00 – pokazy i warsztaty dawnych rzemiosł m.in. tkactwo, garncarstwo, skórnictwo, czerpanie papieru oraz prezentacje twórców ludowych i plastyków
godz. 14:00 – 17.00 – miejskie gry turystyczne (odbiór kart w stoisku festynowym – Informacja)
SCENA - Pałuckie Klimaty
godz.17.30
- przekazanie władzy nad miastem przez Burmistrza Miasta Wągrowca
- występ dziecięcego zespołu ludowego Pałuckie Smyki z Gminnego Ośrodka Kultury w Łeknie
- koncert zespołu Chudoba
OGRODY KLASZTORNE - Piastowskie Tradycje
od godz. 14:00 – obozowisko drużyny najemnej Sfora
godz. 18:00 – pokaz sokolnictwa
godz. 21.45 – fantastyczno-historyczny pokaz ogania grupy Spin Me z Poznania
KRUŻGANKI KLASZTORNE
od godz. 14:00
- kantor kupiecki i ława bankierska (bankier, rachmistrz, pisarz-kancelista)
- warsztaty kaligrafii – Peplińskie Skryptorium Cysterskie
- pokazy i warsztaty witrażu (warsztaty witrażu dla młodzieży i dorosłych odbędą się w godzinach 14:00, 15:00, 16:00, 17:00, 18:00 – liczba miejsc ograniczona)
Zwiedzanie klasztoru z przewodnikiem o godz. 14:00, 20:00
KOŚCIÓŁ
godz. 19:00 – koncert Jasnogórskiego Chóru Chłopięcego Pueri Claromontani
Czynne będą Kawiarenka Paulińska, Karczma Pałucka serwująca kluski z kapustą, chleb ze smalcem i ogórkiem oraz inne stoiska gastronomiczne.
Organizatorami XVIII Wągrowieckiego Festynu Cysterskiego są Muzeum Regionalne oraz Klasztor oo. Paulinów i Parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Wągrowcu we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Pałuckiej i Miejską Biblioteką Publiczną w Wągrowcu.