W miejski Amfiteatr gościły wyjątkowe zespoły artystyczno-kulturalne z Czech, Tajwanu i Polski. Czwartkowy koncert był doskonałą okazją do poznania kultur tych państw.
"Kontrasty" - to hasło tegorocznego, XVI Światowego Przeglądu Folkloru Integracje. Wszystkie koncerty trwały od 14 do 21 sierpnia 2016 r., głównie w Poznaniu, ale także w Kostrzyniu, Swarzędzu, Lesznie, Wronkach, Grodzisk Wlkp., Luboniu oraz Wągrowcu.
Do Wągrowca przyjechali artyści z Czech, Tajwanu i Polski.
CZECHY - „Lidova muzika z Chrastu”
„Lidova muzika z Chrastu” została założona w 1996 roku. Od 2005 roku liderem zespołu jest Vojtech Kouba. Muzycy grupy to głównie studenci oraz absolwenci szkoły muzycznej w Chrast – wioski usytuowanej niedaleko Pilzna w zachodniej Bohemii.
TAJWAN - Grupa artystyczno-kulturalna "Joy Dance"
Grupa artystyczno-kulturalna "Joy Dance" jest częścią chińskiego stowarzyszenia promującego orientalną kulturę ludzkości. Zespół założony przez Qui-yen Wei w mieście Taichong w centralnym Tajwanie w 1997 roku skupia dzieci, młodzież oraz dorosłych. Początkowo swoją działalność opierał na występach charytatywnych, z czasem poszerzając ją o sferę koncertową, twórczą i edukacyjną.
POLSKA – Zespół Pieśni i Tańca „Świerczkowiacy”
Zespół Pieśni i Tańca „Świerczkowiacy” działa nieprzerwanie od 1963 roku. W 2013 otrzymał brązową odznakę Gloria Artis z okazji 50-lecia istnienia. Zespół pracuje dla popularyzacji sztuki ludowej i tradycji polskiej zarówno w Polsce, jak i za granicą. Prowadzi działania na rzecz poprawności i zgodności etnograficzno – historycznej w prezentowaniu sztuki ludowej regionu, poprzez badania źródeł, konsultacje specjalistyczne, tworzenie programów poddanych weryfikacji i ocenie ekspertów.