Nowe trasy, nowe przystanki, nowe – czasowe i tańsze – bilety, zupełnie nowa filozofia podróżowania. Zmiany obowiązują od dzisiaj.
Liczba i skala zmian jest tak duża, że trudno je wszystkie naraz spamiętać. W poniedziałek 3 października każdy osobiście i za darmo będzie mógł sprawdzić, jak nowy system działa w praktyce. Tego dnia, zarządzeniem Burmistrza Miasta, podróżni nie muszą kupować biletu, więc od świtu do zmroku, jeśli tylko mamy czas, możemy poznawać nowe trasy i przystanki.
- Nowoczesne miasta potrzebują sprawnych, wygodnych i szeroko dostępnych rozwiązań komunikacyjnych – takich, które umożliwiają mieszkańcom szybkie i bezpieczne przemieszczanie się, a przy tym rozładowują tłok na drogach i wpływają na poprawę jakości powietrza – deklaruje burmistrz Krzysztof Poszwa i dodaje - Dlatego budujemy w Wągrowcu nowe ciągi piesze i rowerowe, a od 1 października rozpoczynamy reorganizację autobusowej komunikacji miejskiej. Dzięki innowacyjnemu systemowi transportu publicznego taniej, szybciej, łatwiej i wygodniej dojedziemy wągrowieckimi autobusami do szkoły, do pracy, do sklepu, do urzędu.
Na czym polegają najważniejsze zmiany?
Trasy autobusów jadących ze wszystkich dzielnic zbiegają się promieniście na dworcu kolejowym, który staje się Zintegrowanym Centrum Komunikacyjnym. Obsługują one dotychczas istniejące przystanki oraz aż 27 nowo usytuowanych, a częstotliwość kursowania została znacznie zwiększona.
Korzystając z nowych linii, szybko dojedziemy z najdalszych osiedli do centrum, z którego już blisko do sklepów czy urzędów. Na dworcu możemy też przesiąść się do autobusu jadącego w stronę innej dzielnicy albo skorzystać z połączeń kolejowych i PKS.
Dla pasażerów preferujących bezprzesiadkowy sposób podróżowania pozostawiliśmy zmodyfikowaną okrężną linię 0, która bezpośrednio łączy dzielnice położone obwodowo.
Tańszy bilet ważny aż dwie godziny
Po ubiegłorocznej obniżce cen sieciówek do 40 zł (normalna) i 20 zł (ulgowa), obecnie obniżono aż o 17% ceny biletów jednorazowych. Od dzisiaj tj. 1 października bilet normalny w granicach miasta kosztuje jedynie 2 złote, a ulgowy symboliczną złotówkę.
Bilet jednorazowy ważny jest przez 120 minut na wszystkich liniach. To oznacza, że jeżeli zdążymy dojechać do celu, załatwić swoje sprawy i wrócić do domu w ciągu dwóch godzin, to wystarczy nam tylko jeden bilet!
Uwaga! Podróżowanie liniami 1, 2 i 10 (dawniej Ochodza) poza granice miasta odbywa się na dotychczasowych zasadach.
Bilety, tak jak do tej pory, możemy kupić u kierowcy i w partnerskich placówkach handlowych. Ponadto bezpośrednio przy dworcu powstaje punkt obsługi pasażera.
Jesteśmy zintegrowani i zsynchronizowani
Zintegrowane Centrum Komunikacyjne (ZCK) powstaje na bazie dworca kolejowego i jest miejscem łączącym różne formy komunikacji: pieszą, rowerową, samochodową, kolejową oraz autobusową: miejską i międzymiastową.
Wszystkie nowe linie wągrowieckiej komunikacji zbiegają się właśnie w ZCK, które stało się tym samym najważniejszym punktem przesiadkowym nowej miejskiej sieci autobusowej. Co ważne, przyjazdy autobusów na dworzec zostały zsynchronizowane zarówno między sobą, jak i z rozkładem jazdy pociągów.
Uwaga! Autobusy miejskie odjeżdżają z dwóch punktów: stanowiska nr 1 dworca autobusowego oraz z przystanku Dworcowa/Kolejowa usytuowanego przy skrzyżowaniu tych ulic.
Komunikacja coraz tańsza
Celem burmistrza jest w pełni bezpłatna komunikacja dla wszystkich mieszkańców miasta. Już od roku stopniowo obniżana jest opłaty za bilety, a kolejne grupy społeczne, takie jak osoby niepełnosprawne czy seniorzy, są z nich zwalniane całkowicie.
Od 1 października do grona uprawnionych do bezpłatnych przejazdów miejskimi autobusami dołączają posiadacze biletów miesięcznych Kolei Wielkopolskich do stacji Wągrowiec. Wystarczy, kupując bilet na pociąg, poprosić w kasie o Bilet Wągrowiecki.
Wprowadzono też, na stałe i dla wszystkich darmowe przejazdy 1 listopada (Wszystkich Świętych).
Lepiej jeździć autobusem
Wągrowiec jest miastem z układem ulic o ograniczonej przepustowości, a w dodatku liczba zarejestrowanych tu samochodów przekracza liczbę mieszkańców. Duże natężenie ruchu w naszym mieście wynika też z tego, że większość z nas używa samochodu na krótkich dystansach i najczęściej jeździ w pojedynkę. Powoduje to: zatory komunikacyjne, zanieczyszczenie środowiska, nadmierny hałas, zagrożenie bezpieczeństwa dla pieszych i rowerzystów, trudności z parkowaniem.
Właśnie dlatego burmistrz stawia na politykę transportu niskoemisyjnego i mobilności zrównoważonej, a reforma komunikacji miejskiej jest jednym z jej elementów. Dzięki wprowadzanym właśnie zmianom szybko wygodnie i tanio dojedziecie do praktycznie każdego zakątka Wągrowca.
Pobierz aktualny rozkład jazy - obowiązuje od 1 października 2016