Rada Powiatu Wągrowieckiego zadecydowała o emisji obligacji w latach 2016-2019 na łączną kwotę 29 MLN złotych.
Głównym determinantem takiej decyzji władz powiatu jest zaplanowana na najbliższe dwa lata rozbudowa Zespołu Opieki Zdrowotnej w Wągrowcu.
- To największa w historii powiatu inwestycja, której całkowity koszt szacowany jest na 17,5 MLN złotych. Sytuacja w służbie zdrowia jest bardzo dynamiczna, w obliczu szeregu reform i zmian rozbudowa jest koniecznością, by szpital mógł podpisać z Narodowym Funduszem Zdrowia kontrakt na udzielanie świadczeń lekarskich dla mieszkańców naszego powiatu na kolejne lata. Wymagania dotyczące standardów szpitali powiatowych rosną z roku na rok, niestety brakuje zewnętrznego wsparcia finansowego na realizację tego zadania. Samorządy zmuszone są, wyłącznie z własnych środków, przeprowadzać tego typu inwestycje. Mając na uwadze wiele innych wyzwań, które postawione są przed władzami powiatu — emisja obligacji umożliwi zrównoważony rozwój powiatu w wielu dziedzinach, a korzystnie rozłożona spłata nie będzie dla powiatu dużym obciążeniem - tłumaczy Tomasz Kranc, starostwa wągrowiecki.
W 2017 roku Powiat Wągrowiecki czeka również wykup nieruchomości, w której prowadzony jest Dom Pomocy Społecznej w Srebrnej Górze. W 1999 roku Pałac w Srebrnej Górze został przekazany Powiatowi Wągrowieckiemu na własność, jednakże w wyniku późniejszego, długoletniego postępowania przed organami administracyjnymi oraz sądami różnych instancji, ostatecznie po wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 20 listopada 2015 roku okazało się, że przejęcie przez Skarb Państwa majątku w Srebrnej Górze pozbawione było podstawy prawnej. Tak więc, prawo do tego budynku należy się potomkom ostatnich właścicieli.
- Ten nieplanowany wydatek, ale równie konieczny, jak rozbudowa szpitala, szacowany jest na około 3,65 mln złotych. Warto podkreślić, że adaptacja innego budynku i stworzenie podobnych standardów i infrastruktury dla pensjonariuszy jak te, które są w DPS Srebrna Góra, byłoby zdecydowanie bardziej kosztowne niż wykup nieruchomości na własność. Dlatego emisja na ten cel obligacji w wysokości 3,65 mln złotych jest decyzją przemyślaną i zasadną - wyjaśnia starosta.
Trzecim tematem zadań, na które planowana jest emisja obligacji, są te z zakresu infrastruktury drogowej. W 2016 roku przebudowano drogę w Dąbrowie. Przebudowany odcinek zamknął ciąg drogowy z Wapna do Janowca. Ta inwestycja była dofinansowana ze środków zewnętrznych.
- W 2017 roku planuje się przebudowę ulicy Antoniewskiej, której realizacja szacowana jest na blisko 6 milionów złotych. Jednak to zadanie uzależnione jest od pozyskania środków zewnętrznych z Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016 - 2019. Natomiast na 2018 rok planowana jest przebudowa drogi Łekno – Rąbczyn za blisko 4 mln złotych, ta inwestycja będzie dofinansowania z Programu PROW - wylicza Tomasz Kranc.
Warto podkreślić, że emisja obligacji nie jest zaciągnięciem kredytu. Obligacje emituje się w przypadku, jeśli w trakcie realizacji zadań pojawią się oszczędności to kwota wyemitowanych obligacji będzie niższa. Należy podkreślić, że Regionalna Izba Obrachunkowa wydała pozytywną opinię w sprawie emisji obligacji, co świadczy o tym, że sytuacja finansowa powiatu jest dobra.
- Konieczność przeprowadzenia rozbudowy szpitala oraz wykupu nieruchomości, w której znajduje się Dom Pomocy Społecznej to ogromne wydatki dla budżetu powiatowego, dlatego emisja obligacji na te zadania jest z punktu ekonomicznego najbezpieczniejszym rozwiązaniem - dodaje starosta wągrowiecki Tomasz Kranc.