Kierowcy spotykają na drodze ranne lub martwe zwierzę łowne. Zdarza się też, że są uczestnikami zdarzenia. Co zrobić w przypadku znalezienia martwych lub rannych zwierząt na drodze?
Jak zachować się w przypadku znalezienia zwierzęcia na drodze.
Zwierzęta potrącone żywe
W myśl obowiązujących przepisów ustawy o ochronie zwierząt, prowadzący pojazd mechaniczny, który potrącił zwierzę, obowiązany jest, w miarę możliwości, do zapewnienia mu stosownej pomocy lub zawiadomienia o tym fakcie właściwych służb. Ocenę stanu zwierzęcia oraz konieczność bezzwłocznego uśmiercenia, w celu zakończenia cierpień zwierzęcia, stwierdzić może m.in.: lekarz weterynarii, członek Polskiego Związku Łowieckiego, funkcjonariusz Policji, pracownik Służby Leśnej, strażnik Państwowej Straży Łowieckiej. Jeżeli zwierzę rokuje wyzdrowienie, starosta może wydać zezwolenie osobie zainteresowanej, na czasowe przetrzymywanie zwierzęcia — do pół roku. Osoba ta opiekuje się zwierzęciem na własny koszt. Ranne zwierzę może zostać przetransportowane do ośrodka rehabilitacji zwierząt, który posiada zezwolenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska na prowadzenie takiej działalności.
Zwierzęta potrącone martwe
Zwłokami martwego zwierzęcia w pasie drogowym zajmuje się zarządca drogi. W zależności od kategorii drogi może to być zarządca dróg: gminnych, powiatowych lub wojewódzkich. Kierowca, który potrącił zwierzę, powinien zawiadomić Policję, dzwoniąc pod numer alarmowy 997. Policja w razie potrzeby powiadomi właściwe służby.