Niemiecka delegacja podpatrywała rozwiązania jakie wprowadzono w Wągrowcu w ramach polityki transportowej.
Rewitalizacja wągrowieckiego dworca kolejowego wraz z otoczeniem oraz wprowadzane rozwiązania komunikacyjne związane z tworzeniem Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego w naszym mieście są stawiane nie tylko w Wielkopolsce za wzór godny naśladowania. Zapoznawali się z nimi we wtorek w Wągrowcu przedstawiciele Partnerstwa Odry – międzyregionalnej platformy współpracy, która łączy niemieckie kraje związkowe Berlin, Brandenburgia, Meklemburgia-Pomorze Przednie i Saksonia oraz województwa Wielkopolskie, Zachodniopomorskie, Dolnośląskie i Lubuskie.
Wizyta międzynarodowej delegacji miała charakter roboczy i była częścią obrad polsko-niemieckiego „Komunikacyjnego Okrągłego Stołu” Partnerstwa Odry. Uczestnicy przyjechali do Wągrowca z Poznania szynobusem Kolei Wielkopolskich, a na dworcu przywitał ich burmistrz miasta Krzysztof Poszwa, w towarzystwie swojego zastępcy Bogdana Smykowskiego. Wśród gości pojawili się m.in. Jurgen Roß – dyrektor Działu Planowania i Informacji Pasażerskiej Związku Komunalnego Berlin-Brandenburg, Jurgen Murach reprezentujący Administrację Senatu Berlina ds. Środowiska, Transportu i Ochrony Klimatu oraz Jerzy Krygier – dyrektor Departamentu Transportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.
Burmistrz Krzysztof Poszwa zapoznał delegację z inwestycjami już zrealizowanymi na dworcu kolejowym i w jego okolicy. Następnie goście zwiedzili Lokalne Centrum Sterowania, które dla linii kolejowej z Poznania do Wągrowca jest zlokalizowane właśnie w naszym mieście, obok przejazdu kolejowego na ulicy Kościuszki. Chwilę później w sali sesyjnej burmistrz Wągrowca zaprezentował gościom koncepcję utworzenia Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego w Wągrowcu.
- Jesteśmy miastem, które stawia na rozwój transportu pieszego, komunikację zbiorową oraz ruch rowerowy – podkreślał Krzysztof Poszwa. – Takie rozwiązania są przyjazne mieszkańcom i doskonale sprawdzają się w Zachodniej Europie. Dlatego realizując Program Niskiej Emisji przeprowadzimy w najbliższych dwóch latach kilka kolejnych inwestycji, które poprawią warunki transportowe w Wągrowcu.
Podczas spotkania w ratuszu goście poznali także plany powstania w naszym mieście centrum serwisowania taboru Kolei Wielkopolskich, które przedstawił wiceprezes spółki Marek Nitkowski. Zakład ten docelowo zatrudni ok. 20-30 osób, a jego zadaniem będą m.in. naprawy, przeglądy, sprzątanie i renowacja szynobusów spółki.
- Zobaczyliśmy dzisiaj wzorcowy przykład tego, jak należy rewitalizować dworce kolejowe i wdrażać w praktyce rozwój transportu publicznego – chwalił wągrowieckie rozwiązania Jurgen Roß ze Związku Komunikacyjnego Berlin-Brandenburg. – Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem i życzymy powodzenia w planowanych przedsięwzięciach.
Pochwał nie szczędził także Jerzy Krygier, dyrektor Departamentu Transportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego: – Wągrowiec stał się poligonem doświadczalnym udowadniającym, że założenia polityki transportowej województwa wielkopolskiego są słuszne