Powstanie Wielkopolskie było wspaniałym zrywem wolnościowym germanizowanych przez ponad 100 lat Wielkopolan i dlatego jest przedmiotem szczególnej dumy każdego mieszkańca naszego regionu.
Pamiętając o bohaterstwie ludzi, którzy ginęli za wolną Polskę, zapraszamy na uroczyste obchody kolejnej rocznicy upamiętniającej to wydarzenie.
Tuż po świętach, 27 grudnia, będziemy obchodzić 98. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego – jednego z niewielu zwycięskich polskich zrywów wolnościowych. Nie zapomnimy o nim również w Wągrowcu, gdzie odbędzie się kilka uroczystości przypominających nam o wydarzeniach z 1918 roku.
Już dziś zapraszamy do uczczenia pamięci powstańców podczas uroczystości przy pomniku Powstańców Wielkopolskich (27 grudnia, godz. 17:15 przed Ratuszem) oraz do wzięcia udziału w mszy św. o godz. 18:00 w kościele parafii pw. św. Wojciecha.
Szczegóły tegorocznych obchodów 98. rocznicy Powstania Wielkopolskiego na plakacie.
***
Powstanie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. Powstańcy szybko osiągnęli zakładane cele militarne, wyzwalając do 15 stycznia 1919 roku prawie całą Wielkopolskę (z wyjątkiem północno-zachodnich i południowych obrzeży prowincji poznańskiej), tocząc ciężkie walki, m.in. pod Rawiczem i Lesznem. W Wągrowcu powstańcy, dowodzeni przez płk. Ignacego Wegnera (ówcześnie w szarży zastępcy oficera), rozbroili stacjonujący w mieście oddział żołnierzy niemieckich, wyzwalając miasto 30 grudnia 1918 roku. Następnie wągrowieckie oddziały uczestniczyły w walkach na północnym froncie powstania, a po ustabilizowaniu sytuacji w tym rejonie stały się częścią wojsk wielkopolskich. W latach 1919 i 1920 wzięły także udział w walkach na froncie wojny polsko-bolszewickiej.
16 lutego 1919 r. walki przerwano na skutek rozejmu zawartego pomiędzy Niemcami a państwami Ententy. Wojsko powstańcze podporządkowało się dowództwu Wojska Polskiego w maju 1919. Formalne włączenie Wielkopolski do Polski nastąpiło po podpisaniu Traktatu Wersalskiego 28 czerwca 1919 roku.